Podpisano porozumienie na eksploatację olbrzymich złóż gazu w Azerbejdżanie

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Rezerwy gazu na polu, znanym jako Azeri-Chirag-Gunashli, są szacowane na 112 miliardów metrów sześciennych.
Rezerwy gazu na polu, znanym jako Azeri-Chirag-Gunashli, są szacowane na 112 miliardów metrów sześciennych. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Grupa MOL ogłosiła w piątek, że podpisała porozumienie dotyczące wydobycia gazu ziemnego z pola ACG w Azerbejdżanie. Rezerwy gazu na tym polu, znanym jako Azeri-Chirag-Gunashli, są szacowane na imponujące 112 miliardów metrów sześciennych.

Grupa MOL jest trzecim co do wielkości udziałowcem pola ACG, zaraz po SOCAR (Państwowe Przedsiębiorstwo Naftowe Republiki Azerbejdżanu) i BP. Na tym polu odkryto nowe rezerwy gazu ziemnego, które znajdują się zarówno poniżej, jak i powyżej aktualnie eksploatowanych złóż ropy naftowej.

– Partnerzy zawarli porozumienie dotyczące dalszego rozwoju i komercjalizacji tych rezerw. MOL podpisał również porozumienie o współpracy z SOCAR, w ramach którego obie firmy zbadają dalszy potencjał współpracy w zakresie wydobycia węglowodorów w Azerbejdżanie – poinformowała spółka.

Nowe umowy i współpraca

W ramach joint venture MOL wraz z partnerami podpisał umowy dotyczące komercjalizacji rezerw gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Dodatkowo MOL oraz SOCAR zawarły porozumienie o współpracy w zakresie oceny możliwości eksploracji w regionie Shamakhi-Gobustan. Spółka podkreśla, że pole ACG jest jednym z największych na świecie, a jego rezerwy gazu są znaczące, szacowane na nawet 112 miliardów metrów sześciennych.

Pierwszy odwiert produkcyjny

Platforma West Chirag rozpoczęła wiercenie pierwszego odwiertu produkcyjnego, z którego gaz ma popłynąć w 2025 roku.

– Odwiert ten jest o tyle istotny, że pozwoli na dokonanie oceny poprzez produkcję, dostarczając informacji niezbędnych dla dalszych planów rozwoju – wyjaśniono w komunikacie.

Obecność MOL w Azerbejdżanie

Grupa MOL jest obecna w Azerbejdżanie od 2020 roku, kiedy to nabyła 9,57% udziałów w ACG oraz 8,9% udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), który transportuje ropę do portu Ceyhan w Turcji. W 2023 roku udziały te odpowiadały za 15% całkowitej produkcji oraz 25% rezerw MOL. Rurociąg BTC odgrywa kluczową rolę w zaopatrzeniu rafinerii Grupy MOL w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym słowackiej rafinerii w Bratysławie oraz chorwackiej w Rijece.

Profil Grupy MOL

Grupa MOL to międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym. Firma jest aktywna w ponad 30 krajach, posiada trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji. MOL zarządza także siecią ponad 2,4 tys. stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu