Drugie życie fusów z kawy
Nasza misja jest jasna: zamknąć obieg kawy i wprowadzić na rynek niskoemisyjne, pochodzące z kawy chemikalia o możliwie najniższym śladzie węglowym – chwali się EcoBean.
Firma opracowała technologię, dzięki której jest w stanie przerabiać fusy kawowe na surowce i produkty. – Nasz startup EcoBean zajmuje się przetwarzaniem fusów kawowych na zrównoważone surowce – tłumaczy Monika Radomska, menedżer komunikacji ESG w EcoBean.
– Surowce mogą być wykorzystywane w branży kosmetycznej, żywieniowej, paszowej opakowaniowej, czy farmaceutycznej. Ich użycie zależy od czystości i zależy od tego, czego potrzebuje nasz odbiorca – tłumaczy. – Możemy tak dostosować surowiec, że ma zastosowanie w różnych branżach – podkreśla.
Ile można zarobić na fusach kawowych?
Jak wygląda zainteresowanie tego tupu usługą? Przedstawicielka EcoBean przyznaje, że „jest już całkiem nieźle”. – Dużo firm samych się do nas zgłasza, z chęcią oddaniem nam fusów. Natomiast jesteśmy jeszcze w takim momencie, kiedy zbieramy rundę finansowania po to, żeby wybudować naszą pierwszą bio rafinerię, dzięki której będziemy mogli wyjść ze skali laboratoryjnej, do skali rynkowej – wyjaśnia.
Jak zdradziła nam Monika Radomska, wstępna lokalizacja została już wybrana, ale jednocześnie podkreśla, że jest to „dopiero punkt rozpoczynający”. – Myślimy o całej Europie, a nawet całym świecie – nie ukrywa.
– Jesteśmy biznesem capexowym, a jednak biorafineria jest wymagająca finansowo, żeby ją wybudować – zaznacza. – Nie jest to najłatwiejsze, natomiast mamy nadzieję, że niedługo uda nam się zamknąć tę rundę, ponieważ pomimo że wymagany jest duży wkład finansowy, to zwrot też jest ogromny – dodaje.
Jednocześnie podkreśla, że zarządzanie odpadem, jakim są fusy kawowe, jest po prostu opłacalne. – My stawiamy na chemikalia, na surowce, które są wysokomarżowe i już teraz z 1 tony fusów jesteśmy w stanie uzyskać surowce, które są warte 8000 euro – wyjaśnia.
Ecoista to strona, na której prowadzimy rzeczową i inspirującą debatę na temat środowiska. Oddajemy głos ludziom, którzy na różne sposoby angażują się w ekologiczną transformację. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, rolnicy, ekonomiści, intelektualiści oraz przedstawiciele instytucji państwowych – każdy może podzielić się swoim spojrzeniem na sprawy, które mają znaczenie dla przyszłości naszej planety. Wierzymy, że wartościowa i angażująca dyskusja to pierwszy krok ku zmianie. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz harmonii między człowiekiem a Ziemią.