Polacy rzucili się na kredyty. Na mieszkania pożyczyliśmy aż o 17,5 proc. więcej niż przed rokiem!

Zbigniew Biskupski AIP
Fot. Waldemar Wylegalski/Polska Press
W czerwcu pożyczaliśmy w bankach rekordowo dużo pieniędzy. Najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 6,6 proc., a w ujęciu wartościowym wzrost o 17,5 proc. względem czerwca 2016 r.

W czerwcu 2017 r., w ujęciu liczbowym w porównaniu do roku poprzedniego udzielono więcej kredytów mieszkaniowych i przyznano więcej limitów kredytowych w kontach osobistych. W ujęciu wartościowym, oprócz wymienionych produktów, wzrost nastąpił także w przypadku kwoty przyznanych limitów w kartach kredytowych. Najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 6,6 proc., a w ujęciu wartościowym wzrost o 17,5 proc. względem czerwca 2016 r.

Podsumowując pierwsze półrocze 2017 r., w ujęciu wartościowym r/r udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego. Najwyższy wzrost nastąpił w przypadku kredytów mieszkaniowych (+12,7 proc.).

W ujęciu liczbowym wzrost nastąpił tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych (+5,7 proc.). W pozostałych produktach odnotowano spadek liczby podpisanych umów kredytowych, najwyższy w przypadku kart kredytowych (-6,2 proc.). Jakość kredytów w portfelach poszczególnych rodzajów produktów dla klientów indywidualnych pozostaje stabilna.

Boom na kredyty mieszkaniowe

W czerwcu 2017 r. udzielono 18,4 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,3 mld zł. Stanowi to wzrost o 6,6 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 17,5 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do czerwca 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. banki udzieliły 108,0 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 23,9 mld zł. Jest to więcej o 5,7 proc. w ujęciu liczbowym i więcej o 12,7 proc. w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.

- Czerwiec, jako kolejny miesiąc, okazał się bardzo dobry dla kredytów mieszkaniowych. Wartość udzielonych kredytów wzrosła bardzo wyraźnie, bo aż o 17,5 proc. w porównaniu z czerwcem 2016 r. Zakończyliśmy bardzo udane 1 półrocze dla kredytów mieszkaniowych, których banki udzieliły więcej o 5,7 proc. i na kwotę wyższą o 12,7 proc.. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego udzielonego w 1 półroczu wyniosła 220,8 tys. zł i była wyższa o 6,6 proc. względem 207,2 tys. zł w 1 półroczu 2016 r. Najbardziej wzrosła, o 22,2 proc., liczba kredytów udzielonych na kwoty w przedziale 250-500 tys. zł, w dalszej kolejności najwyższy wzrost o 18,8 proc. odnotowano wśród kredytów na kwoty od 0,5 do 1,0 mln zł. Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł, w tej grupie kredytów zanotowano spadek o 16,2 proc. informuje dodaje Sławomir Grzybek Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Limit w koncie, to jest to!

W czerwcu 2017 r. przyznano 52,6 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę 233 mln zł. Stanowi to wzrost o 4,0 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 9,9 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do czerwca 2016 r. Narastająco od początku 2017 r. przyznano 291,5 tys. limitów na łączną kwotę 1,3 mld zł. Jest to mniej o 1,7 proc. w ujęciu liczbowym i o 2,1 proc. więcej w ujęciu wartościowym, niż w analogicznym okresie 2016 r.

- Limitów kredytowych w kontach osobistych w czerwcu br. udzielono więcej o 4,0 proc. i na kwotę wyższą o 9,9 proc.

Średnia kwota zaakceptowanego limitu w 1 półroczu br. wyniosła 4 375 zł i była wyższa o 5,0 proc. od 4 168 zł w 1 półroczu 2016 r.

W przypadku limitów kredytowych warte odnotowania jest to, że drugi miesiąc z rzędu zaobserwowaliśmy wzrost liczby i wartości przyznanych limitów. Wyniki te świadczą o przełamaniu dotychczasowej długoterminowej tendencji spadkowej w przyznawaniu limitów kredytowych w kontach osobistych. - dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Mniej kredytów konsumpcyjnych, ale na wyższe kwoty

- W czerwcu br. banki udzieliły o 2,2 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych niż rok wcześniej, jednak na bardzo zbliżoną wartość jak w czerwcu 2016 r. (spadek o 0,1 proc.). Podobne tendencje zaobserwowaliśmy w zakończonym 2 kwartale br., w którym kredytów konsumpcyjnych udzielono mniej o 3,8 proc. i na kwotę niższą o 0,5 proc.. Podsumowując natomiast 1 półrocze br. kredytów konsumpcyjnych udzielono mniej o 3,0 proc., ale wartość udzielonych kredytów, gotówkowych i ratalnych, była wyższa o 2,5 proc.. Podobnie jak w poprzednich okresach kontynuowany jest spadek kredytów udzielanych na kwoty do 4 tys. zł, w 1 półroczu banki udzieliły takich kredytów mniej o 5,7 proc.. Najbardziej wzrosła natomiast liczba kredytów udzielonych na kwoty pow. 100 tys., o 15,2 proc. - mówi Sławomir Grzybek.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu