Polacy toną w długach. Szczególnie mieszkańcy Śląska i Mazowsza

Maciej Badowski AIP
Chcąc wyjść ze spirali zadłużenia powinniśmy nauczyć się wydawać tyle pieniędzy, ile naprawdę posiadamy.
Chcąc wyjść ze spirali zadłużenia powinniśmy nauczyć się wydawać tyle pieniędzy, ile naprawdę posiadamy. 123RF
Polacy chętnie zaciągają kredyty – ponad połowa z nas (52 proc.) nie widzi nic złego w pożyczkach na zakup najnowszych sprzętów RTV/AGD, a 35 proc. przyznaje się do kredytowania swoich planów wakacyjnych. Tak niefrasobliwe podejście skutkuje tym, że coraz więcej osób zostaje wpisanych do internetowych rejestrów dłużników.

Na Internetową Giełdę Długów wpisanych jest już blisko 1 mln Polaków, którzy nie spłacają swoich zobowiązań. Problem ten dotyczy szczególnie mieszkańców województwa śląskiego, gdzie jest prawie 200 tys. zadłużonych osób. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, gdzie ponad 100 tys. osób ma trudności ze spłatą należności. Najmniej dłużników znajduje się w województwie podlaskim, gdzie na Internetową Giełdę Długów trafiły 16 303 osoby. W samym środku zestawienia znalazły się województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i małopolskie, gdzie ponad 50 tys. mieszkańców nie opłaca na czas swoich zobowiązań. W pozostałych częściach naszego kraju średnio 30 tys. osób zalega z zapłatami za wystawione faktury czy ratami kredytów.

Jak działa Internetowa Giełda Długów?

Na Internetową Giełdę Długów mogą zostać wpisane osoby, które m.in. nie wywiązują się z umowy kredytowej czy nie opłaciły w terminie rachunków. Zazwyczaj są to osoby, które pomimo prób kontaktu nie podjęły z wierzycielem negocjacji mających na celu wypracowanie kompromisu, który pozwoli na spłacenie należności w sposób dostosowany do ich obecnych możliwości finansowych.

Polacy toną w długach. Szczególnie mieszkańcy Śląska i Mazowsza
Intrum Justitia

Wpisanie na Internetową Giełdę Długów może uniemożliwić nam dokonanie zakupów na raty, podpisanie umowy z operatorem telefonicznym czy zaciągnięcie kredytu w momencie, gdy naprawdę będziemy go potrzebować.

– Wgląd do wierzytelności udostępnionych na Internetowej Giełdzie Długów jest ogólnodostępny, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy z kontrahentem-dłużnikiem. Nasz serwis powstał jednak po to, aby firmy i konsumenci mogli między sobą dokonać czynności kompensacyjnych – wyjaśnia Piotr Wajszczak, dlugi.info.

Uwolnij się od długów i śpij spokojnie

Osoby chcące wydostać się ze spirali zadłużenia, powinny opracować konkretny plan działania i ściśle się go trzymać.

– W momencie, gdy nie dajemy rady w terminie spłacać naszych zobowiązań, przede wszystkim powinniśmy poddać analizie swój budżet domowy i ustalić finansowe priorytety. Warto jest zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia opłacić wszelkie rachunki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze długi nie będą się powiększać – radzi Katarzyna Gosiewska, Intrum Justitia.

Chcąc wyjść ze spirali zadłużenia powinniśmy nauczyć się wydawać tyle pieniędzy, ile naprawdę posiadamy lub tyle, ile jesteśmy w stanie oddać w terminie pożyczkobiorcy.

– Wiele osób błędnie myśli, że zaciągnięcie kolejnego zobowiązania sprawi, że nasze problemy same się rozwiążą. Prawda jest jednak inna. Następny kredyt jeszcze bardziej nadszarpnie nasz budżet domowy, który już wymaga naprawy – dodaje Gosiewska.

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym wydostać się ze spirali zadłużenia jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Niekoniecznie musimy decydować się na kolejny etat, bowiem w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają na pracę z domu. Dla przykładu możemy wykorzystać swój wolny czas (np. weekendy) na pracę dorywczą. Zarobione w ten sposób pieniądze pozwolą nam szybciej spłacić zadłużenie.

Problemy ze spłatą należności ma wielu Polaków, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest popaść w spiralę zadłużenia. Warto jednak poddać analizie swój domowy budżet i odzyskać nad nim pełną kontrolę. Pozwoli nam to przede wszystkim na poprawę naszej sytuacji finansowej, co pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu