Port Czystej Energii - etap budowy
- Budowa Portu Czystej Energii trwa już blisko półtora roku - mówi Dorota Tanaś-Michalak, rzecznik prasowy spółki. - W tym czasie powstały następujące obiekty m.in. największy - budynek bunkra do gromadzenia i przygotowywania odpadów, budynek obsługowy, zbiornik podziemny na deszczówkę wykorzystywaną do celów technologicznych oraz ogromnych rozmiarów konstrukcja wsporcza.
Elementy konstrukcji Portu Czystej Energii
Jak dodaje rzecznik Portu Czystej Energii, to właśnie na tej konstrukcji posadowione są poszczególne elementy technologii termicznego przekształcania odpadów – w lipcu 2021 roku montowany był ruszt, a na początku 2022 roku zakończył się montaż potężnych elementów kotła.
- Kocioł to bardzo ważny element instalacji, w którym odpady będą przekształcane termicznie, w bardzo wysokiej temperaturze ponad 850 °C, by odzyskać z nich energię - tłumaczy Dorota Tanaś-Michalak. - Warto przypomnieć, że spalarnia odpadów jest wysokosprawną i przyjazną środowisku elektrociepłownią, w której źródłem energii są śmieci nienadające się do recyklingu, będące pozostałościami po procesie sortowania.
Źródła zielonej energii
Ciepło i energia elektryczna z odpadów to energia zielona. Jak informuje Port Czystej Energii, proces spalania pozwala zaoszczędzić tradycyjne, kopalne źródła energii, takie jak węgiel czy gaz, a stosowana technologia, bardzo zaawansowana, pozwala skutecznie ograniczyć emisję spalin do powietrza. Wytworzona w Porcie Czystej Energii energia elektryczna trafi do sieci elektroenergetycznej, a ciepło do gospodarstw domowych mieszkańców Gdańska.
Termin oddania Portu Czystej Energii nie jest zagrożony opóźnieniem
Jak podkreśla rzecznik Portu Czystej Energii w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" harmonogram prac i zakończenie inwestycji w terminie nie jest zagrożone.
- Jeżeli chodzi o harmonogram prac, to z dumą możemy powiedzieć, że prace na budowie Portu Czystej Energii toczą się w zaplanowanym blisko półtora roku temu tempie - dodaje Dorota Tanaś-Michalak. - Nie odnotowaliśmy dotąd większych opóźnień, pomimo trudności w organizacji pracy z powodu pandemii COVID-19, galopujących cen materiałów budowlanych czy związanych z tym wielu zmian projektowych.
[poelcane]22448255[/polecane]
Jak utrzymują przedstawiciele spółki - wykonawca budowy wdrożył odpowiednie procedury bezpieczeństwa, więc budowa trwa nieprzerwanie.
- Na budowie działa zgrany, międzynarodowy zespół podwykonawców, pracujący z dużym zaangażowaniem, w którym prym wiodą polskie firmy - dodaje rzecznik spółki odpowiedzialnej za budowę spalarni w Gdańsku. - Mamy nadzieję, że takie tempo prac utrzymamy w kolejnych miesiącach i na koniec 2023 roku będziemy mogli przekazać instalację do użytkowania.
Czy Port Czystej Energii poprawi komfort życia mieszkańców południowych dzielnic Gdańska?
Na zakończenie budowy szczególnie czekają mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, którzy w związku z uciążliwymi zapachami nie mają szansy na normalne, spokojne życie. Czy Port Czystej Energii rozwiąże problem? Częściowo na pewno tak, to jednak droga do poprawy warunków mieszkalnych z uwagi na wysokość nasypu w Zakładzie Utylizacyjnym oraz wieloletniego procesu rozkładu nie minie od razu wraz z uruchomieniem spalania i przetwarzania odpadów.
