
Brexit a osoby pracujące w Wielkiej Brytanii
Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii już teraz pracuje 3,2 mln obywateli UE. Będą oni mogli pozostać legalnie w kraju i kontynuować pracę, jeśli dopełnią odpowiednich formalności. Powinni złożyć wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub wnioskować o status tymczasowy osoby osiedlonej.

Brexit a prawa do świadczeń społecznych
Przygotowywane w związku z Brexitem plany zakładają, że o świadczenia społeczne w Wielkiej Brytanii będą mogli ubiegać się tylko pracownicy, którzy uzyskali prawo do pobytu na wyspach na czas nieokreślony. (Zazwyczaj nabywa się je po 5 latach.)
Dotychczas o zasiłek mogła starać się każda osoba aktywna zawodowo. (Nie dotyczy to mieszkańców państw spoza UE, którzy mogą wnioskować o świadczenia, jeśli posiadają prawo do stałego pobytu w UK.)

Brexit a prace sezonowe
Brytyjski rząd obiecuje, że czterokrotnie zwiększy liczbę wydanych pozwoleń na prace sezonowe w rolnictwie. Deklaruje wydawanie nawet 10 000 takich pozwoleń rocznie.

Brexit a wymiana międzynarodowa
Młode osoby dostaną dodatkową szansę na podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii. W uprzywilejowanej pozycji będą obywatele wybranych krajów. Plany rządu przewidują przyjmowanie ich na wyspy w ramach wymiany międzynarodowej.