
Czynności wykonywane podczas wypadku w pracy
Ponad 38% poszkodowanych odniosło wypadek w trakcie poruszania się w pracy. Aż 17,5% pracowników operowało w tym czasie różnymi przedmiotami, a blisko 12% wykonywało prace narzędziami ręcznymi.
Źródło: GUS

Najczęściej uszkadzane części ciała
Cztery osoby na pięć w wyniku wypadku w pracy doznały urazu kończyny (blisko 79%), z czego blisko 44% urazów dotyczyło rąk, ponad 35% - nóg, a blisko 10% - głowy.
Źródło: GUS

Województwa z największym odsetkiem wypadków przy pracy
W I połowie 2019 r. najwięcej wypadków odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i śląskim. W każdym z tych województw odsetek wypadków przy pracy przekroczył 3%. Na przeciwnym biegunie znalazły się województwa: mazowieckie (1,8%), małopolskie (2%) i podkarpackie (2,3%).
Źródło: GUS

Prawa osób poszkodowanych wskutek wypadku w pracy
Osoba, która doznała wypadku przy pracy, może starać się o różnego rodzaju pomoc i zadośćuczynienie: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, rentę i jednorazowe odszkodowanie z ZUS, a także o roszczenie uzupełniające od pracodawcy, tj. o odszkodowanie za doznaną krzywdę lub rentę uzupełniającą. Tryb dochodzenia odszkodowań i rent reguluje ustawa wypadkowa (ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).
Źródło: RP