Prąd z morskiej farmy wiatrowej RWE będzie odbierany w gminie Redzikowo

oprac. Wojciech Frelichowski
Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II na Bałtyku.
Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II na Bałtyku. RWE
Koncern RWE poinformował, że wojewoda pomorski wydał decyzję w sprawie lokalizacji lądowej stacji elektroenergetycznej, która odbierze moc płynącą z morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Stacja będzie zlokalizowana w gminie Redzikowo.

Decyzja obejmuje budowę lądowej stacji elektroenergetycznej wraz z infrastrukturą techniczną, traktami światłowodowymi oraz przyłączem do stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Stacja powstanie na terenie gminy Redzikowo. Wydana decyzja lokalizacyjna dla lądowej stacji elektroenergetycznej jest prawomocna i ostateczna.

- Budowa lądowej stacji elektroenergetycznej to jeden z kluczowych elementów infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II. Dzięki niej możliwy będzie przesył energii elektrycznej z morskiej stacji elektroenergetycznej na ląd i wprowadzenie tej energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Mówiąc obrazowo – dzięki tej infrastrukturze będziemy mogli przesłać zieloną energię wygenerowaną przez morską farmę wiatrową F.E.W. Baltic II do około 350 tysięcy polskich gospodarstw domowych – poinformował Tomasz Kreft, Team Lead Consenting at RWE.

Decyzja lokalizacyjna dla lądowej stacji elektroenergetycznej jest kolejną po decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej, jaką w ostatnich tygodniach RWE zabezpieczyło dla projektu F.E.W. Baltic II. Decyzja obejmuje: lokalizację stacji lądowej oraz wprowadzenie napowietrznej linii elektroenergetycznej łączącej stację RWE z infrastrukturą PSE, a także budowę infrastruktury technicznej wraz z przyłączami zewnętrznymi, budynkiem technicznym stacji oraz drogami dojazdowymi.

Morska farma wiatrowa F.E.W Baltic II o mocy 350 MW to projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km2, w odległości ponad 50 km od brzegu, na północ od Ustki. Projekt w całości realizowany jest przez RWE. W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi F.E.W. Baltic II prawo do pokrycia salda ujemnego podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Badania dna morskiego zostały zakończone - zarówno badania geofizyczne, jak i wstępne badania geotechniczne zostały przeprowadzone przez polskich wykonawców.

Projekt F.E.W. Baltic II znajduje się obecnie na zaawansowanym etapie, oczekując na dalsze decyzje administracyjne i pozwolenia. Prąd z famry F.E.W. Baltic II ma popłynąć w 2027 roku.

Przypomnijmy, że baza techniczna do obsługi morskich farm wiatrowych RWE powstanie w porcie w Ustce.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prąd z morskiej farmy wiatrowej RWE będzie odbierany w gminie Redzikowo - Głos Pomorza

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu