
Zasiłek macierzyński
Rodzic przebywający na urlopie macierzyńskim, tacierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jego wysokość oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop, a jeżeli rodzic pracował krócej niż rok - na podstawie całego okresu zatrudnienia. Rodzice nie mogą pobierać jednocześnie zasiłku macierzyńskiego. Na urlopie macierzyńskim taki zasiłek przysługuje bez względu na formę zatrudnienia.

Kiedy zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego pozostaje uzależniona od: formy zatrudnienia, zarobków oraz terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Rodzicowi, który nie wnioskuje o urlop rodzicielski, na urlopie macierzyńskim przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia.
Na urlopie rodzicielskim również można pobierać zasiłek macierzyński w kwocie 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia, ale tylko przez 6 tygodni w przypadku jednego porodu i przyjęcia na wychowania jednego dziecka lub przez 8 tygodni, jeżeli dzieci jest więcej. Jeżeli rodzic jest ubezpieczony i ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze 9 tygodni, to także otrzyma 100 procent.

Kiedy zasiłek macierzyński wynosi 80 proc.?
Rodzic, który zdecyduje się pójść na urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i złoży wniosek o taki urlop nie później niż 21 dni po porodzie, będzie miał prawo do zasiłku macierzyńskiego w kwocie 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia (w tym przypadku ojciec może złożyć wniosek o urlop rodzicielski tylko wówczas, gdy matka jest nieubezpieczona i posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji).

Kiedy zasiłek macierzyński wynosi 60 proc.?
Rodzic, który przegapi okres 21 dni po porodzie i złoży wniosek o urlop rodzicielski w późniejszym terminie, na urlopie rodzicielskim dostanie zasiłek w kwocie 60 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Po upływie 6 tygodni na urlopie rodzicielskim także przysługuje zasiłek równy 60 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Można go pobierać w tej wysokości maksymalnie przez 26 tygodni.