
Gwarantowane 1000 zł przez pierwszy rok życia dziecka
Jeżeli rodzic nie odprowadzała składek na ubezpieczenie chorobowe, pracował na podstawie umowy o dzieło, jest studentem lub jest osobą bezrobotną, będzie otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka. Nawet gdy z obliczeń pracodawcy wynika, że kwota zasiłku macierzyńskiego wynosi poniżej tysiąca złotych, państwo pokryje różnicę, a rodzic otrzyma podwyżkę zasiłku macierzyńskiego.

Urlop ojcowski
W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka ojcu przysługuje prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Wniosek o taki urlop należy złożyć do 7 dni przed planowanym terminem wzięcia wolnego. Urlop ojcowski można wykorzystać w całości lub podzielić go na dwie części. Na urlopie ojcowskim ubezpieczony ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.


Ile trwa urlop rodzicielski?
W przypadku urodzenia jednego dziecka rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Jeżeli urodziło się dwoje lub więcej dzieci, przysługują 34 tygodnie. Urlop rodzicielski nie jest obligatoryjny. Rodzice mogą podzielić go na części (pełne tygodnie, maksymalnie cztery części po minimum 8 tygodni), brać go na zmianę (wtedy każdemu rodzicowi przysługuje maksymalnie 16 lub 17 tygodni urlopu) lub jednocześnie. Nie muszą też dzielić urlopu rodzicielskiego między siebie - matka lub ojciec ma możliwość wykorzystania go samodzielnie. Na urlopie rodzicielskim można pobierać zasiłek. Prawo do zasiłku na urlopie rodzicielskim przestaje przysługiwać w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko skończy 6 lat.