Prezes LOT odwołany. To wynik postępowań audytowych

Agnieszka Kamińska
Rada Nadzorcza PLL LOT odwołała we wtorek prezesa Michała Fijoła.
Rada Nadzorcza PLL LOT odwołała we wtorek prezesa Michała Fijoła. mat. prasowe LOT/K.Wrzosek
Rada Nadzorcza PLL LOT odwołała we wtorek prezesa zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych - podała spółka.

Spis treści

"Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. w dniu 26 listopada 2024 r. odwołała Prezesa Zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych" - podała spółka w komunikacie.

Portal Money.pl podał, że Michał Fijoł nie wyklucza starań o unieważnienie uchwały o odwołaniu go ze stanowiska. Ma chodzić okwestie formalne, dotyczące prawidłowości zwołania posiedzenia Rady Nadzorczej.

Michał Fijoł, prezes PLL LOT został odwołany

Michał Fijoł był prezesem spółki od czerwca 2023 r., ale jego współpraca z PLL LOT rozpoczęła się w styczniu 2016 roku, gdy objął funkcję pełnomocnika zarządu ds. handlowych. Od marca 2017 roku pełnił natomiast rolę członka zarządu odpowiedzialnego za sprawy handlowe. Fijoł ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej, studiował też na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Spółki lotnicze będą nadzorowane przez Ministerstwo Infrastruktury

Wcześniej zapadła inna ważna decyzja. Spółki Polska Grupa Lotnicza, PLL LOT oraz LOT Aircraft Maintenance Services przeszły pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury, co ma usprawnić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

"W Ministerstwie Infrastruktury funkcjonuje Pełnomocnik Rządu ds. CPK. Skupienie w MI wszystkich podmiotów lotniczych korzystających z CPK jest ważne ze względu na trwające prace projektowe, które muszą uwzględniać potrzeby spółek Grupy PGL na nowym lotnisku" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża. Na koniec tego roku przewoźnik będzie dysponował 86 samolotami, z czego 11 będą stanowiły nowe maszyny. LOT obecnie lata do 81 miejsc, a na koniec roku ma ich być 83.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

źródło: PAP. Money.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu