Prezydent Andrzej Duda: ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będę wetować

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będę wetować - zapewnił w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” prezydent Andrzej Duda. Zachęcił jednocześnie tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych.
Prezydent zapowiedział, że nie będzie wetował ustaw dobrych dla Polski.
Prezydent zapowiedział, że nie będzie wetował ustaw dobrych dla Polski. Adam Jankowski / Polska Press

Prezydent o możliwym wetowaniu ustaw

„Będę stosował swoje konstytucyjne prerogatywy i działał tak, jak prezydentowi zezwala konstytucja. Z weta już zresztą nieraz korzystałem. Teraz również nie zawaham się tego zrobić, jeśli uznam, że rządzący będą próbowali naruszać konstytucyjne normy, obchodzić czy naginać obowiązujące w Polsce prawo” – powiedział prezydent w rozmowie z tygodnikiem.

Dodał, że będzie także stał na straży „najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat, w tym licznych programów społecznych, które znacząco poprawiły życie Polaków”.

„Zobowiązałem się do tego, kandydując w wyborach i będąc dwukrotnie wybieranym. Otrzymałem od Polaków silny mandat. Swoje słowa i zobowiązania traktuję niezwykle poważnie” – zapewnił Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będzie wetować.

„I zachęcam tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych” – dodał.

Dlaczego Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera?

Pytany o to, że zdecydował się powierzyć misję formowania rządu Mateuszowi Morawieckiego, prezydent Duda wskazał, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali go, że „warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu”.

„W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera. Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera” – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent w wywiadzie, jego rolą nie jest ani przekonywanie nikogo do jakiejkolwiek koalicji parlamentarnej, ani odwodzenie od niej.

„To zadanie dla partyjnych liderów. Ja zachęcam, i mówię to konsekwentnie od 2020 r., do budowy szerokiej koalicji polskich spraw wokół tematów najważniejszych dla naszej ojczyzny, takich jak rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków” – mówił prezydent.

Odnosząc się do spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, prezydent powiedział, że drzwi pałacu prezydenckiego zawsze są otwarte, a on sam jest gotowy do współpracy z nowo wybranym Sejmem. I dodał:

„Jednocześnie wyraziłem głębokie ubolewanie, że przedstawiciel największego klubu parlamentarnego nie został wybrany do prezydium tej izby”.

Prezydent stawia na bezpieczeństwo

Prezydent Duda podkreślił, że dla niego „sprawą absolutnie najważniejszą i fundamentalną jest bezpieczeństwo Polski”.

„To jest cel, do którego dążymy. Wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją wynika z niego w naturalny sposób” – wskazał.

Pytany o kwestie związane z bezpieczeństwem militarnym naszego kraju oraz o to, czy widzi realne zagrożenia w tej materii, prezydent powiedział, że „już pojawiły się zapowiedzi o chęci weryfikowania zawartych przez Polskę kontaktów zbrojeniowych, szczególnie tych z przemysłem koreańskim”.

„Jeśli ktoś myśli o oszczędzaniu pieniędzy w bardzo niebezpiecznych czasach poprzez zaprzestanie modernizacji polskiej armii i zerwie te kontrakty, co pewnie słono by Polskę kosztowało, to może istotnie osłabić bezpieczeństwo naszego państwa” – mówił Duda.

Rola Polski w Unii Europejskiej

Zapewnił też, że „nieustannie" jest zwolennikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

„To leży w naszym interesie. (...) Chcemy jednak Wspólnoty szanującej suwerenność państw członkowskich. Takiej, do jakiej wstępowaliśmy. I o taką Unię powinniśmy walczyć na jej forum. W interesie Polski i Europy” – wskazał prezydent Duda w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda: ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będę wetować - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu