Prognozy EKF: inflacja pod kontrolą, ale wzrost gospodarczy poniżej oczekiwań

Eryk Kołodziejek
Europejski Kongres Finansowy (EKF) po raz czternasty zorganizował badanie, w którym udział wzięło 29 wybitnych polskich ekonomistów.
Europejski Kongres Finansowy (EKF) po raz czternasty zorganizował badanie, w którym udział wzięło 29 wybitnych polskich ekonomistów. PRZEMYSLAW SWIDERSKI
Eksperci z Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) przedstawili umiarkowanie optymistyczne prognozy dotyczące polskiej gospodarki. Choć inflacja jest pod kontrolą, tempo wzrostu gospodarczego nie spełnia oczekiwań. Rekordowo niskie bezrobocie cieszy, ale niepewna sytuacja geopolityczna i ryzyko utraty konkurencyjności gospodarki budzą obawy.

Spis treści

Analiza prognoz makroekonomicznych

Europejski Kongres Finansowy (EKF) po raz czternasty zorganizował badanie, w którym udział wzięło 29 wybitnych polskich ekonomistów. Celem było stworzenie prognoz gospodarczych na najbliższe lata. Wyniki ankiety stanowią mapę szans i zagrożeń dla rozwoju Polski oraz rekomendacje działań minimalizujących potencjalne ryzyka.

Profesor Leszek Pawłowicz, koordynator EKF, podczas konferencji w Warszawie podkreślił, że konsensus jest opracowywany dwa razy w roku. Pierwsza wersja prezentowana jest w czerwcu, a druga w grudniu. Dzięki temu możliwe jest śledzenie zmian w nastrojach i prognozach ekspertów na przestrzeni półrocza.

W porównaniu z czerwcowym konsensusem, eksperci obniżyli oczekiwania dotyczące wzrostu PKB. Na 2024 rok przewidują wzrost o 2,9% (wcześniej 3,2%), a na 2025 rok 3,5% (wcześniej 3,8%). Dr Marcin Mrowiec, koordynator makroekonomiczny EKF, zauważył, że wynika to z rozczarowania tempem ożywienia gospodarczego w Europie oraz słabszymi wskaźnikami konsumpcji prywatnej.

Stabilność rynku pracy i nowe wyzwania

Zmiany w postrzeganiu rynku pracy są minimalne w porównaniu z poprzednimi prognozami. Ekonomiści przewidują dalszy spadek stopy bezrobocia, która już teraz jest bardzo niska. Na koniec 2024 roku wynosić ma 3,0%, a w kolejnych latach stopniowo spadać do 2,7% w 2027 roku.

Dr Marta Penczar, dyrektor EKF Research, zwróciła uwagę, że choć bezrobocie przestało być problemem, pojawiło się nowe wyzwanie — brak rąk do pracy. Jest to efekt niekorzystnych trendów demograficznych, braku polityki prorodzinnej oraz problemów z aktywizacją zawodową seniorów i polityką migracyjną.

Inflacja i polityka pieniężna

Eksperci EKF nie wymieniają już wysokiej inflacji jako głównego zagrożenia dla polskiej gospodarki. Dr Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że kryzys inflacyjny mamy już za sobą. Przewiduje się chwilowe przyspieszenie inflacji do 4,4% w 2025 roku, ale później ma ona spadać, osiągając cel NBP w 2027 roku.

Dr Kotecki zaznaczył, że istnieje możliwość rozpoczęcia obniżania stóp procentowych przez NBP, ale nie spodziewa się radykalnych kroków. Ekonomiści EKF przewidują maksymalną obniżkę o 100 punktów bazowych w 2025 roku.

Inwestycje i finanse publiczne

Eksperci wyrażają zaniepokojenie pesymistycznymi prognozami dotyczącymi dynamiki inwestycji, które mają przyspieszyć dopiero po 2025 roku. Problemem jest również stan finansów publicznych, z wysokim deficytem i ryzykiem przekroczenia 60% długu publicznego w relacji do PKB w 2026 roku.

Członek RPP podkreślił, że konieczne jest uporządkowanie finansów publicznych i ich naprawa, aby ograniczyć łamanie standardów fiskalnych.

Zagrożenia dla stabilności finansowej

Konsensus EKF wskazuje na kluczowe zagrożenia dla stabilności polskiego systemu finansowego do 2027 roku. Należą do nich niepewna sytuacja geopolityczna, perturbacje w gospodarkach UE, ryzyko podważania umów kredytowych, koszty transformacji energetycznej oraz spadek konkurencyjności polskich firm.

Profesor Pawłowicz wyjaśnił, że w odpowiedzi na te zagrożenia sformułowano szereg działań wzmacniających stabilność sektora finansowego. Zaleca się m.in. konsolidację finansów publicznych, ograniczenie udziału państwa w przedsiębiorstwach strategicznych oraz poprawę zarządzania w spółkach Skarbu Państwa.

Problemy rynku mieszkaniowego

Eksperci EKF proponują rozwiązanie problemów na rynku mieszkaniowym poprzez promowanie programu „lokal za grunt”. Choć uchwalony przez Sejm, wciąż pozostaje martwym prawem. Program ten pozwala deweloperom na przekazanie części wybudowanych mieszkań samorządom, co mogłoby zahamować wzrost cen nieruchomości.

Profesor Pawłowicz wspomniał również o konieczności wspierania rynku listów zastawnych, który w Polsce jest znacznie mniejszy niż w krajach zachodnich.

Komentarz międzynarodowy

Geoff Gottlieb z International Monetary Fund skomentował, że Polska osiągnęła sukces gospodarczy, ale model wzrostu oparty na eksporcie napotyka trudności. Wskazał na wyzwania związane z rozwojem sektora finansowego, zwiększaniem aktywności zawodowej oraz wzmacnianiem kapitału ludzkiego.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu