Ranking EkoGmina. Te podlaskie samorządy najlepiej dbają o środowisko i dobry klimat

Andrzej Matys
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę (30.10) rozstrzygnęliśmy drugą edycję rankingu EkoGmina Województwa Podlaskiego. Gala połączona z wręczeniem dyplomów 18. najlepszym samorządom odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Organizatorami wydarzenia były redakcje „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego”, a partnerami merytorycznymi: Urząd Statystyczny w Białymstoku i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ranking EkoGmina 2024 ocenił podlaskie gminy za działania podjęte na rzecz ochrony środowiska i zapobieganiu zmianom klimatycznym w czterech kategoriach: EkoGmina - Gmina miejska, EkoGmina - Gmina wiejska, EkoGmina - Gmina miejsko-wiejska i Najaktywniejsza gmina - program „Czyste Powietrze”.

Lepsza świadomość i mądre inwestycje

- Coraz więcej podlaskich gmin stosuje od dłuższego czasu stosuje nowoczesne rozwiązania proekologiczne. I to jest niezaprzeczalny fakt. Systematycznie rośnie też świadomość ekologiczna naszych mieszkańców, którzy świetnie wiedzą, że inwestycje na rzecz ochrony środowiska to działania, na których się nie straci. Ale takich inwestycji musi być więcej do czego trzeba odpowiedniej puli funduszy krajowych i europejskich oraz ludzi, którzy potrafią je mądrze zagospodarować. A właśnie tacy ludzie stoją na czele naszych samorządów – podkreślił Tomasz Dworzańczyk, redaktor naczelny „Gazety Współczesnej” i Kuriera Porannego”.

Czytaj również:

Ranking EkoGmina oceniał podlaskie samorządy za działania podjęte na rzecz ochrony środowiska i zapobieganiu zmianom klimatycznym. Wyróżnienia otrzymały te, które najefektywniej potrafiły wykorzystać fundusze krajowe i unijne, by zrealizować inwestycje chroniące środowisko i zapewniające bezpieczeństwo ekologiczne.

To że największymi inwestorami są samorządy, czyli w tym wypadku gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie nikogo nie powinno dziwić. Tak, jak i to, że na działaniach samorządów zyskują również mieszkańcy, bowiem montując np. tzw. solary czy fotowoltaikę lub wymieniając stary piec, tzw. kopciuch, na nowy ekologiczny korzystają z dopłat lub odliczeń podatków.

Ekologiczną gminą być trzeba

- Supraśl to miasto, które równoważy rozwój gospodarczy, społeczny zachowując bogactwo przyrodnicze i historyczne. To nasza specyfika, a jednocześnie nasz obowiązek, jako gminy uzdrowiskowej. My musimy być zrównoważeni i musimy być ekologiczni, bo tego wymaga ustawa o uzdrowiskach i logika. Dlatego stale inwestujemy w odnawialne źródła energii elektrycznej i cieplnej, i dbamy o jak najlepszą jakość powietrze w gminie - skomentował rankingowy wynik gminy Supraśl burmistrz Radosław Dobrowolski.

- Wszystkie nasze budynki użyteczności publicznej mają panele fotowoltaiczne. Mamy jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków. Zmodernizowaliśmy również stację uzdatniania wody, którą też wyposażyliśmy w panele fotowoltaiczne – wyliczał tylko niektóre prośrodowiskowe inwestycje burmistrz Kolna Andrzej Duda i przyznał też, że w planach są kolejne projekty do realizacji.

Czytaj również:

Przy okazji gali rankingu EkoGmina odbyła się również debata pod hasłem: Jak rozwijać ekologicznie gminę? Uczestniczyli w niej: dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP w Białymstoku Anna Krysztopik, ekspert ds. rozwoju bankowości regionalnej Banku Gospodarstwa Krajowego Agata Sobolewska, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Józef Piotr Klim, prezes PKS Nova Zbigniew Wojno i prezes spółki Aqua-Soft Kazimierz Łukaszewicz oraz autor tego tekstu, który dyskusję prowadził.

Gminy, które stawiają na ekologię

Oto pełna lista samorządów - po trzy w każdej kategorii - które zostały nagrodzone dyplomami w 2. edycji naszego rankingu EkoGmina Województwa Podlaskiego:

Najaktywniejsza Gmina – program „Czyste Powietrze”
Gminy wiejskie:

  • 1. gmina Kolno,
  • 2. gmina Raczki,
  • 3. gmina Kulesze Kościelne.

Gminy miejsko-wiejskie:

  • 1. gmina Stawiski,
  • 2. gmina Szczuczyn,
  • 3. gmina Mońki.

Gminy miejskie:

  • 1. miasto Kolno,
  • 2. miasto Grajewo,
  • 3. miasto Sejny.


EkoGmina – gminy wiejskie:

1. gmina Narewka,
2. gmina Mielnik,
3. gmina Nowinka.

EkoGmina – gminy miejsko-wiejskie:
1. gmina Supraśl,
2. gmina Czarna Białostocka,
3. gmina Krynki.

EkoGmina – gminy miejskie:

  • 1. gmina Bielsk Podlaski
  • 2. gmina Brańsk,
  • 3. miasto Augustów.

- BGK jest partnerem tegorocznego rankingu, bardzo ważnego projektu w naszym regionie, który dotyczy jednostek samorządu terytorialnego i oceny ich sytuacji w obszarze ekologii i ochrony środowiska. Naszą misją jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, więc bank bardzo aktywnie angażuje się w realizację wielu instrumentów kierowanych do samorządów. Jednym z nich jest pożyczka wspierająca zieloną transformację miast ze środków KPO - powiedziała dyrektor Rozwoju Regionalnego Podlaskiego BGK Izabela Domanowska.

Partnerami głównymi rankingu EkoGmina Województwa Podlaskiego byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova oraz spółki Aqua-Soft i Modern Bud, zaś partnerem honorowym - UMWP w Białymstoku.

W rankingu EkoGmina uczestniczyło bardzo wiele gmin z naszego województwa. W środę (30.10) w sali sejmiku urzędu marszałkowskiego w Białymstoku odbyła
W rankingu EkoGmina uczestniczyło bardzo wiele gmin z naszego województwa. W środę (30.10) w sali sejmiku urzędu marszałkowskiego w Białymstoku odbyła się miłą uroczystość. Najlepsze samorządy w każdej z czterech kategorii rankingu EkoGmina otrzymały wyróżnienia Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu