W panelu Srebrna turystyka - przyszłość, czy już teraźniejszość? Doświadczenia Hiszpanii i Niemiec – teraz czas na Polskę udział wzięli:
- Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
- Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
- Marcin Płachno, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej
- Agata Witosławska, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Madryt
Prowadzący Jarosław Panek.
Turystyka jest coraz bardziej znaczącą częścią srebrnej gospodarki szczególnie w Europie, która starzeje się w szybkim tempie.
Rafał Szmytke zauważył, że przede wszystkim nie jest tak jednoznaczne i proste określenie widełek wieku, o którym mówimy określają seniorów. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o młodszych (60-74 lata) i starszych seniorach (+75 lat).
O szansach związanych z srebrną turystyką opowiedziała z kolei Małgorzata Wilk-Grzywna. - Świętokrzyskie jest regionem, które z pewnością może przyciągać seniorów nie tylko z Polski, ale i całej Europy. Nasz region ma wszelkie predyspozycje, aby być wyborem pierwszego wyborów dla seniorów. Składa się na to kilka elementów. Musimy tylko o tym głośno komunikować. Jeśli będziemy o tym komunikować jako pierwsi, to jest duża szansa na wygraną i przyciągnięcie bardzo dużego segmentu turystów do naszego regionu - mówił między innymi Małgorzata Wilk-Grzywna.