Rekordowa sprzedaż cukru w Polsce z powodu paniki. Klienci kupili 13 mln kilogramów tylko w osiedlowych sklepach

Bartłomiej Ciepielewski
Polacy kupili w lipcu 13,3 mln kilogramów cukru o wartości 73 mln złotych
Polacy kupili w lipcu 13,3 mln kilogramów cukru o wartości 73 mln złotych Adam Jankowski
Panika zakupowa, która wybuchła po doniesieniach o ograniczeniu dostępności cukru sprawiła, że w lipcu jego sprzedaż wzrosła o 83 proc. w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Klienci sklepów osiedlowych kupili łącznie ponad 13 mln kilogramów o wartości 73 mln złotych.

Tak bardzo wystraszyliśmy się braku cukru, że kupiliśmy 83 proc. więcej

Centrum Monitorowania Rynku (CMR) poinformowało, że w lipcu bieżącego roku klienci sklepów małoformatowych kupili 13,3 mln kilogramów cukru, czyli o 83 proc. więcej niż lipcu 2021 roku. Wzrost sprzedaży podyktowany był obawą o dostępność produktu, ale także o gwałtowny wzrost cen.

Znacznie większy popyt na cukier to efekt doniesień o brakach dostępności i limitach na ten produkt w dyskontach, a także obaw o dalsze podwyżki. Najmocniej wzrosła sprzedaż zwykłego cukru białego (który odpowiada za 95 proc. wolumenu sprzedaży cukru w tym kanale sprzedaży), ale gorączka cukrowa objęła też cukier trzcinowy, a także cukier puder - poinformowała Magdalena Wilgatek, przedstawicielka CMR Polska.

Wzrost zainteresowania cukrem wzrósł już na początku lipca, jednak cukrowa panika przybrała na sile w drugiej połowie miesiąca. Jak dodaje Wilgatek, "sprzedaż była wówczas trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej".

Polacy wydali miliony złotych na cukier

Przedstawicielka CMR Magdalena Wilgatek podkreśliła, że wraz z rosnącym popytem wzrosły także ceny, jednak to i tak nie odstraszyło Polaków. W lipcu klienci sklepów małoformatowych łącznie za cukier zapłacili ponad 73 miliony złotych.

Trwa głosowanie...

Jak sobie radzisz z inflacją?

Klienci nie tylko przychodzili wówczas częściej po cukier (w przeciętnym sklepie małoformatowym w szczycie paniki liczba transakcji była dwa razy wyższa niż na początku lipca czy rok wcześniej), ale też kupowali jednorazowo znacznie więcej opakowań - dodała Wilgatek.

Panika związana z pogłoskami o braku cukru i związane z nią hurtowe zakupy sprawiły, że musieliśmy za niego płacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Jednak na cenę wpłynęły także wysokie koszty pracy oraz drożejące nawozy, środki ochrony roślin i paliwo. Droga ropa wpłynęła na wzrost zainteresowania biopaliwami, które są produkowane m.in. z buraków cukrowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Moze maja aparature z kotlem i rurkami w piwnicy to potrzebny cukier na zacier,.Dobry bimber lepszy od najlepszej zytniej z markietu.Narod pije narod zly.
J
Jotgie
I o to chodziło. Mimo, że teraz już nie ma problemu z kupnem, to cena 4-5 zł/kg się trzyma. Wystarczyło dać jedną skrajną promocję, ograniczyć ilość i wywołać panikę w mediach.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu