To świetnie, że wreszcie każdy będzie mógł bez problemów przeczytać swoją receptę, dobrze, że będzie też ona zawsze pod ręką.
Trzeba zalogować się do systemu IKP
Skorzystanie z e-recepty w pełni wirtualnej, czyli bez wydruku, wymaga za pierwszym razem zalogowania się do systemu IKP. Można to zrobić np. za pomocą Profilu Zaufanego, który staje się coraz bardziej powszechny, co było widoczne m.in. podczas dopisywania się do list wyborczych w ubiegłym roku.
Recepta na telefon
Na szczęście Internetowe Konto Pacjenta musimy skonfigurować tylko raz, aby potem przy każdej wizycie u lekarza e-recepty przychodziły nam już automatycznie na telefon. I tu gratulacje dla ministerstwa zdrowia za to, że uwzględniło fakt, iż podstawowym urządzeniem do korzystania z internetu stał się smartfon!
Kod wysłany smsm-em
Jednocześnie, twórcy usługi najwyraźniej przewidzieli, że chory w aptece może mieć problem z szybkim i sprawnym zalogowaniem się na pocztę i wyświetleniem PDF-a z receptą. Wprowadzili, więc opcję podania 4-cyfrowego kodu otrzymanego SMS-em.
Dla wielu takie rozwiązanie będzie dużo prostsze i skuteczniejsze.
Warto pamiętać, że sporo osób, zwłaszcza w starszym wieku, pozostaje z przyzwyczajenia przy tradycyjnych telefonach bez internetu. Dla nich SMS z e-receptą będzie jedynym sposobem na zakup leków. Po wdrożeniu nowego rozwiązania wielu z nas przekona się, że ta stara i sprawdzona technologia wciąż wiele potrafi
Maja Wiśniewska, PR & Content Marketing Manager w SMSAPI
Recepty papierowe
Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:
recept w ramach tzw. importu docelowego,
recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.
Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej.
Co zyskasz dzięki e-recepcie?
- jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
- nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
...a jeżeli korzystasz z IKP:
- w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu
- otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)
- możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?