
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni
Zmienią się również przepisy co do umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni
Zmianie ulegnie również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Przepisy unijne zakładają wprowadzenie 70-procentowego zasiłku za cały okres trwania urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni
Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni
Nowe przepisy mówią o tym, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych, do wykonywania pracy zdalnej.
Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do pracy - jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie pracy.
Sposób pokrywania kosztów firma określi w przepisach wewnętrznych, które z kolei powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.