Kodeks pracy jest niezwykle istotny dla każdej osoby, która jest zatrudniona lub planuje zostać zatrudnioną w Polsce. Zawarte w nim przepisy określają m.in. zasady wynagradzania, urlopy, warunki zatrudnienia, a także odpowiedzialność pracodawców i pracowników. Kodeks pracy stanowi podstawę do uczciwego i sprawiedliwego traktowania pracowników, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa na rynku pracy.
Kodeks pracy 2023. Co zmieni się po wprowadzeniu nowelizacji tego dokumentu
Jedna z najważniejszych zmian jakie wprowadza nowelizacja kodeksu pracy jest wprowadzenie zapisów regulujących pracę zdalną.
Dodatkowo pracownikom będzie przysługiwał dodatkowy urlop opiekuńczy. Urlop ten ma być udzielany na wniosek pracownika i trwać maksymalnie pięć dni w roku Nowe przepisy wprowadzają także dodatkowy urlop z powodu „siły wyższej”, czyli dwa dni robocze lub 16 godzin urlopu spowodowanego działaniem siły wyższej, jak np. nagły wypadek, choroba lub inne istotne wydarzenie.
Urlop ten ma być płatny w wysokości 50 procent wynagrodzenia.
Zmiany w kodeksie pracy 2023. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy
O tych oraz innych zapisach w nowym kodeksie pracy przeczytasz w dalszej części artykułu pod zdjęciami, gdzie dowiesz między innymi tego co oznaczają te hasła:
- praca zdalna – pracodawca zwróci za prąd i internet
- pracownik zyska również prawo do równoległego zatrudnienia
- trzydniowy weekend albo 7 godzin dziennie
- większy zasiłek macierzyński
