Dokumenty przygotowane dla rosyjskich oficerów, zawierają listę celów dla pocisków zdolnych do przenoszenia zarówno ładunków konwencjonalnych, jak i nuklearnych. Na mapach stworzonych na potrzeby prezentacji dla kadry oficerskiej wskazano łącznie 32 cele w Europie.
Na przykład rosyjska Flota Bałtycka miałaby atakować cele w Norwegii i Niemczech. Wśród nich znajduje się baza morska w Bergen, a także stacje radarowe i obiekty sił specjalnych. Z kolei Flota Północna miałaby uderzyć w obiekty przemysłu obronnego, w tym w stocznię w brytyjskim Barrow-in-Furness, gdzie budowane są okręty wojenne i podwodne.
Wiara Rosjan w broń atomową
Według dokumentów głównym priorytetem w przypadku konfliktu z NATO jest osłabienie potencjału militarnego i gospodarczego wroga. Wspomina się w nich również o możliwości "demonstracyjnego uderzenia" - detonacji broni jądrowej w odległym obszarze w celu "zastraszenia krajów zachodnich". Takie uderzenie powinno zademonstrować "dostępność i gotowość do użycia wysoce precyzyjnej niestrategicznej broni jądrowej".
Dokumenty zwracają uwagę na korzyści płynące z użycia broni jądrowej na wczesnym etapie konfliktu. Mówi się również, że wysoka manewrowość floty pozwala na nagłe i zmasowane uderzenia z różnych kierunków. Określono jednak, że broń jądrowa powinna być używana w połączeniu z innymi środkami pokonania.
Oceny NATO są słuszne
Analitycy wojskowi, którzy przestudiowali dokumenty, zauważyli, że dane są zgodne z oceną NATO dotyczącą zagrożenia taktycznymi uderzeniami atomowymi rosyjskiej floty wojennej. - Oni postrzegają te rzeczy jako potencjalnie zwycięską broń. Będą chcieli ich użyć i zrobią to dość szybko - powiedział Jeffrey Lewis, profesor w Middlebury Institute of International Studies w Monterey.
Niestrategiczne ćwiczenia sił nuklearnych, które Rosja przeprowadziła w czerwcu, pokazały, że takie podejście jest nadal zgodne z rosyjską doktryną, zauważa „FT”. Podczas manewrów rosyjskie wojsko ćwiczyło ładowanie przeciwokrętowych pocisków manewrujących P-270 na okręty rakietowe w Królewcu, gdzie według NATO przechowywane są zapasy taktycznych głowic nuklearnych.
źr. Financial Times, The Moscow Times
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?