reklama

Rynek pracy 2019. Brakuje pracowników, ale osoby w wieku 55+ w Polsce wciąż mają małe szanse na zatrudnienie. Co z tym zrobić?: 11.12.2019

AIPZaktualizowano 
Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Według ekspertów PwC zwiększenie poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ do poziomu, jaki reprezentują Nowa Zelandia, Izrael czy Islandia, czyli kraje z najwyższym w OECD odsetkiem aktywnych zawodowo seniorów, mogłyby przynieść Polsce w wieloletniej perspektywie wzrost PKB nawet o 66 mld dolarów . Za aktywizacją zawodową najstarszych pracowników przemawiają więc nie tylko prognozy demograficzne, ale i faktyczne zyski finansowe.

Wraz z wiekiem kandydata zdecydowanie wydłuża się okres poszukiwania pracy. Obecnie Polacy na znalezienie nowego stanowiska poświęcają średnio 3 miesiące.

Starszy pracownik – dłuższe poszukiwania

W przypadku pracowników najmłodszych, w wieku od 18 do 29 lat, ten czas jest krótszy - wynosi nieco ponad dwa miesiące.

Tymczasem przedstawiciele grupy wiekowej od 50 do 64 lat muszą przygotować się na to, że znalezienie nowej pracy zajmie im dwa razy dłużej – średnia w tym wypadku wynosi bowiem 4 miesiące.

I to w sytuacji, gdy w mediach nie cichną komentarze na temat rynku pracownika i niedoborów kadrowych w wielu branżach.

Jednocześnie aktywne zawodowo osoby powyżej 50 roku życia najczęściej nie planują poszukiwania pracy i nie szukają nowych ofert, mimo iż to właśnie w tej grupie wiekowej poziom satysfakcji z aktualnie wykonywanej pracy jest najniższy. Przyczynę takiego stanu rzeczy możemy odnaleźć w pytaniu o szanse na znalezienie nowej pracy – podczas gdy w młodszych grupach wiekowych ponad 90 % pracujących uważa, że jest w stanie w ciągu 6 m-cy znaleźć jakąkolwiek inną pracę, a prawie ¾ - że zajęcie na takim samym lub lepszym poziomie, w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 50 r.ż., optymistycznie do znalezienia jakiekolwiek pracy podchodzi 77%, a do znalezienia równorzędnej bądź lepszej już zaledwie 56% .

Pracodawcy wolą młodych

Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. W większości ogłoszeń nadal, jako jedna z głównych zalet oferowanej posady, podawana jest „praca w młodym zespole”. Firmy, planujące w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, deklarują przede wszystkim zainteresowanie zatrudnieniem przedstawicieli Pokolenia Z, czyli najmłodszych pracowników – takie plany ma 60% małych firm i 77% dużych . Z kolei zatrudnienie osób w wieku emerytalnym bierze pod uwagę już tylko 21% małych firm i 34% dużych.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy w grudniu 2019 r. są lokaty oraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.
– Seniorzy mogą liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w usługach i przy produkcji. Mimo tego, jak wiele mówi się o pozytywnych stronach zatrudniania pracowników, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem, przyjęcie do pracy osoby młodej jest po prostu tańsze i nie grozi tym, że pracownik wejdzie wkrótce w przedemerytalny okres ochronny – podkreśla Katarzyna Merska, Gumtree.pl.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie w Polsce ponad 62% społeczeństwa stanowią osoby w wieku produkcyjnym, natomiast osób powyżej 64 r.ż. jest niemal 20%. Prognozy rynkowe pokazują, że w ciągu najbliższych 30 lat ta sytuacja ulegnie znaczącym zmianom. Liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie do 56%, natomiast seniorzy będą w 2050 roku stanowić już ponad 28% społeczeństwa. Będzie to miało wpływ nie tylko na już obciążony system emerytalny w Polsce oraz status materialny najstarszych, ale też na funkcjonowanie rynku pracy, który w nadchodzących dekadach musi nastawić się na znaczną aktywizację zawodową osób w wieku 50+. Tymczasem obecna sytuacja doświadczonych pracowników w Polsce nie napawa jeszcze optymizmem.

Choć bezrobocie jest niskie i brakuje ludzi do pracy, to osoby w wieku 55+, nawet o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym wciąż mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Dlaczego i czy to się zmieni - kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

Rosnąca długość życia i starzenie się społeczeństwa już od wielu lat są wyzwaniami, omawianym również w kontekście rynku pracy. Opublikowanie najnowszych wyników dorocznego raportu PwC Golden Age Index uświadomiło Polakom, że pod względem poziomu zatrudnienia i aktywności zawodowej seniorów jesteśmy daleko w tyle za innymi narodami. W Polsce stopa zatrudnienia osób między 55 a 64 r.ż. wynosi 46,2%, co daje nam 30 miejsce w rankingu, piąte od końca. Dla porównania, średnia we wszystkich krajach OECD wynosi 61%. Jednak dowodów na nieciekawą sytuację osób starszych na polskim rynku pracy nie trzeba szukać daleko - wystarczy przeczytać wpisy na LinkedIn osób biorących udział w rekrutacjach, aby przekonać się, że wiek nadal stanowi bardzo poważną barierę w poszukiwaniach nowego stanowiska. Co ciekawe, nie tylko dla osób powyżej 50 r.ż., ale niejednokrotnie już dla pracowników, którzy ukończyli 40 czy 35 lat.

Zachód otwiera się na seniorów

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 r.ż. jest zarówno w interesie pracodawców, jak i pracowników. Międzynarodowe koncerny i zachodnie korporacje zaczynają wprowadzać programy, które pozwalają na zachowanie w firmie starszych pracowników, ich wiedzy i doświadczenia. Udogodnienia oferowane seniorom to często elastyczny czas pracy, praca w mniejszym wymiarze godzinowym czy odpowiednio dostosowane stanowisko pracy.

Niezwykle ważna jest również zachęta ze strony pracodawcy, jak i chęć ze strony pracownika, do stałego poszerzania kompetencji i nieustannego uczenia się nowych rzeczy. Obecnie największym problemem, w aktywizacji zawodowej osób dojrzałych, obok zmiany podejścia pracodawców, jest wykorzystanie w pracy nowych technologii.
Polscy seniorzy niestety pod względem poziomu kompetencji cyfrowych często odstają jeszcze od równolatków z Europy Zachodniej. Tymczasem automatyzacją, według danych OECD, zagrożonych jest ok. 20% stanowisk, które dziś zajmują osoby w wieku powyżej 55 lat.

Szybko zmieniające się warunki i sposoby wykonywania pracy, przyspieszający rozwój nowych technologii, mogą stanowić problem dla seniorów. Tym bardziej, że zdecydowana większość firm w Polsce nie ma przygotowanych ścieżek rozwoju i programów, pozwalających osobom w wieku 50+ na dokształcanie się i rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Jednym ze sposobów na otwarcie starszych pracowników na nowe technologie i pomoc w ich stosowaniu, jest rekomendowane pracodawcom tworzenie zespołów mieszanych wiekowo. Takie grupy służyć mogą nie tylko starszym pracownikom. Młode osoby mogą w ramach takiej współpracy poznać tajniki zawodu, poparte nie tylko wiedzą, ale i latami doświadczenia. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wśród starszych pracowników jest mniejsza rotacja – potrzeba poczucia stabilizacji i obustronnej lojalności sprawiają, że rzadziej zmieniają oni pracę mówi Katarzyna Merska.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 listopada, 11:05, Nn:

Gdzie brakuje pracowników? Jakoś szukam pracy i nikt się nie odzywa

9 grudnia, 15:38, Pl:

Praca jest tylko na produkcji i w sklepach spożywczych niestety... :/

Jako matka chciałabym zadać pytanie ile może pracować młody człowiek w jednej firmie w tych czasach obecnie które mamy jakie mają ci młodzi ludzie perspektywy z powodu podatków i jakie kokosy oni zarabiają Jak myślicie więc odpowiem krótko pracują jak woły robocze zwalniani są po półtora miesiąca przed rozwiązaniem umowy 3 tygodnie aby firma mogła nie zapłacić podatku a i młody taki nie dostaje kokosów więc nie dziwota że młodzi uciekają za granicę to się w Polsce opłaca tylko chyba jedna praca praca dla biznesmenów albo bogatych pierwsza praca to zarobek na dzieciach druga praca to na godziny wiecie o jakiej pracy mówię Nie wyobrażam sobie żeby moja córka podtrzymywała ten kraj z takim zarobkiem w takim zawodzie i robiła to Studio to w naszym kraju gdyż ty gdyż wstyd powiedzieć ale studia polskie nie liczą się nigdzie nie podarł a moja siostra wyjechała za granicę na studia nie poszła do Krakowa na studia miała do wyboru Anglia lub Polska wybrała Anglii tam w ciągu 10 lat ma dwoje dzieci wspaniałe życie wakacje nad niagarą co roku ciepłych krajach pracuje w banku a zaraz po studiach dostała 4 oferty pracy Powiedzcie mi jakim systemem idzie Anglia A jakim systemem idzie Polska my jesteśmy w epoce za kamienia łupanego oni już praktycznie budują UFO takie taka jest różnica A jeśli chodzi o zawód to niestety zawód nocny jest najlepszy dobrze płatny od godziny 500 bez podatku i bez podatku powiedzcie czy nie piszę prawdy Prawda boli ktoś chce podejrzewać ktoś z państwa chcę coś dodać Chętnie posłucham Północ a pod scriptum najbliższe kolejki do lekarza to 2028 na operację wzroku na NFZ prywatnie zaraz do dwóch dni oto Polska właśnie to jest PiS

G
Gość
26 listopada, 11:06, Gość:

Dziwne że brakuje roboli. Pracozbawcy z jednej strony potrzebują pięknych i młodych ,a zdrugiej silnych i głupich

Dodajmy jeszcze coś takiego przyjmą 20 20 latka na taśmę firma go do kształci dodatkowo ujmie muza do kształcenie po niecałych dwóch miesiącach zwalnia człowieka a wszystko prosty powód bo musi płacić podatki atak przyjmą nowego pracownika i od nowa Polska Ludowa i znowu im się zwraca A młody zostaję bez pracy firma Amazon Pozdrawiam serdecznie najlepiej omijajcie z kilometra

G
Gość
30 listopada, 9:34, Olaf Wiking:

Polski pracodawcy potrzebują ludzi młodych do pracy liczy się wydajność , bo jak skończy pracownik 55 lat zostaje zwolniony z pracy, wieku przed rentowego składki ZUS wyższe , Osoby fizyczne mają duże problemy z znaleźć pracę w Urzędach pracy brak ofert zatrudnienia pracowników w tym wieku wciąż pracodawcy nie kcą zatrudniać pracowników 55 , Jedynie jak masz orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowane to chętnie kcą zatrudniać pracowników bo mają duże korzyści z zatrudnienia z niepełnosprawnością pracwnika zwrot kosztów z petronu .

Umowa o pracę stała się luksusem zatrudnienia .

Tylko taki podejmie pracę zaraz go wezmę Jezus i cu[wulgaryzm] o zdrowi skieruje do pracy widziałam to na własne oczy więc PFRON teraz możecie wsadzić między drzwi i przyklasnąć

P
Pl
26 listopada, 11:05, Nn:

Gdzie brakuje pracowników? Jakoś szukam pracy i nikt się nie odzywa

Praca jest tylko na produkcji i w sklepach spożywczych niestety... :/

J
Ja

Tak się mówi, że nie ma rąk do pracy Ja jestem specjalistą w wieku 40 i od ponad roku szukam pracy w zawodzie, bo dorabianie w domu to jednak nie dla mnie. Mam wykształcenie i doświadczenie i pomimo odbytych masy rozmów kwalifikacyjnych nikt nie chce mnie zatrudnić. Przegrywam z osobami bez doświadczenia ale studentami bo mniejszy ZUS i podatki... Potem widzę że firmy znowu rekrutują na to samo stanowisko po paru miesiącach.

G
Gość

Ja jestem tak umeczona praca że chętnie pójdę po 38 latach pracy na emerytureZadam emerytur stazowychJestem krawcowaMam chore oczy kręgosłup nogi Dokąd jeszcze wytrzymam Zatrudnijcie młodych

j
ja BABA

Zmienić przepisy Kodeksu Pracy i ZUSss. Juz. Na co czekacie???

G
Gość

Co zrobić jak pracodawcy bardziej opłaca się zatrudnić 3 Ukraincow niż jednego Polaka

G
Gość
29 listopada, 16:38, Gość:

Tyle się mówi że np. w Warszawie brakuje nauczycieli a znajoma w wieku 46 lat, doświadczony nauczyciel po licznych szkoleniach wysyłała w wiele miejsc CV i żadnej odpowiedzi. Tym jest to dziwniejsze że wysyłała do placówek niby poszukujących pracowników. Stąd myślę że w wielu branżach brak rąk do pracy to rozdmuchane oszustwo.

4 grudnia, 5:35, Gość:

Ty nie wysyłałeś to nie wiesz jaka prawda

Jestem poszukującą pracy, gdy wszyscy poszukiwali "od zaraz" wysłałam kilkanaście CV, chodzilam, pytałam. Jak się okazało w większości miejsc pracy moja wadą był brak tipsów, nie pofarbowane włosy i słaby makijaż (wyprzedzając hejterow nie jestem pasztetem tylko zwyczajnie tego nie lubię, mam doświadczenie w handlu i wykształcenie) i ...wiek, mam 35lat. tam gdzie składałam CV zatrudniano około 20latki które często odchodziły po miesiącu by ogłoszenie pojawiło się ponownie i znowu czekano na 20latka. Z kolei tam gdzie nie podano adresu a kazano tylko wyslac mailem CV było milczenie do dziś. Tak wygląda nasz rynek pracy, milczenie i dyskryminacja. Nie wie ten kto nie szuka a kieruje się tylko suchymi inf z internetu

PS od wcześniejszego pracodawcy podeszliśmy z mężem (ja pracowałam tam 7lat, mąż rok) bo tak nakombinowal że do teraz jestem ciągana na Zeznania na policję i po sądach

G
Gość
30 listopada, 06:23, pejt:

no to dać zasiłki po 2500 zł tak jak mniejszoscią narodowym i niech siedzą w domu i robia sobie zakupy.

tak w krajach skandynawskich jest zasiłek prawie tyle samo co praca na pelen etat ,ito na trzy latado tego krursy i szkolenia

G
Gość
27 listopada, 8:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

4 grudnia, 15:57, Gość:

Ale mlodym nie chce sie pracowac najlepiej dac 500

Przypominam że to są właśnie wasze dzieci. Tak samo robią jak wy. NAM SIĘ NALEŻY.

G
Gość
4 grudnia, 05:31, Gość:

Przez tyle lat był czas na rozszerzenie umiejętności a nie łopata i piwo. Nigdy nie miałem problemu z zatrudnieniem nawet na emeryturze ciągnęli mnie do pracy na umowę o pracę

4 grudnia, 14:59, babcia:

Nie wsadzaj wszystkich do jednego wora, nie każdy jest nauczony pchać się tam gdzie nas nie chcą.

No to tak mają.

G
Gość
27 listopada, 8:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

Ale mlodym nie chce sie pracowac najlepiej dac 500

G
Gość
27 listopada, 08:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

4 grudnia, 15:03, babcia:

skoro wyglądasz jak to napisałaś, to idź pod latarnie. Tam się liczy wygląd.

No wlasnie pracy jest dosc jak sie tylko chce pracowac

b
babcia
27 listopada, 08:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

skoro wyglądasz jak to napisałaś, to idź pod latarnie. Tam się liczy wygląd.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3