Rynek pracy będzie się dynamicznie zmieniał ze względu na rozwój AI

Marek Knitter
Eksperci podczas panelu dyskutowali o przyszłości rynku pracy w Polsce
Eksperci podczas panelu dyskutowali o przyszłości rynku pracy w Polsce Karolina Misztal/Polska Press
Rynek pracy zmienia się w błyskawicznym tempie, a wraz z nim nasze podejście do zatrudnienia, rozwoju zawodowego i równych szans. Automatyzacja i cyfryzacja zmieniają nie tylko procesy, ale także wymagania wobec pracowników. Czy remedium może stać się migracja, aktywizacja zawodowa kobiet i osób już będących na emeryturze?

Podczas panelu pt. „Przyszłość pracy, praca przyszłości” na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie eksperci zastanawiali się także, jak lokalne społeczności mogą korzystać z globalnych trendów, aby wspierać lokalną gospodarkę i zatrudnienie, a także rozwój technologii i usług cyfrowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zdaniem ekspertów pojawia się potrzeba ciągłego rozwoju kompetencji, aby nadążać za zmianami i w tym kontekście, nie tylko duże miasta, ale i mniejsze ośrodki, muszą dostosować swoje strategie, aby przygotować lokalne społeczności na wyzwania przyszłości. Rynek pracy będzie się zmieniał, biorąc pod uwagę rozwój sztucznej inteligencji.

- Sztuczna inteligencja bardzo szybko się uczy i jeszcze nas z pewnością zaskoczy. Ona nie wyprze ludzi, ale udoskonali nas, szczególnie w służbie zdrowa. Zawsze będziemy potrzebowali edukacji, a także służby zdrowia. To się nie zmieni szczególnie w Polsce, gdzie społeczeństwo się starzeje. Będziemy potrzebowali takiej edukacji, która pozwoli na nabycie przez nas odpowiednich nowych kompetencji – powiedziała Teresa Kamińska, polityk i działaczka związkowa.

Zdaniem Beaty Januszczyk, dyrektor w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie mamy cały czas niedopasowanie kompetencji młodych osób do rynku pracy.

- Migracja rozwija nam rynek, bo brakuje nam pracowników, ale jest to taki „plasterek” na obecną chwilę. Już musimy planować rynek pracy w oparciu AI. Nie obawiajmy się samego AI, ale osób, które nabędą odpowiednie kompetencje w AI – dodała Beata Januszczyk.

Zdaniem ekspertów rynek pracy w przyszłości będzie się dynamicznie zmieniał, właśnie ze względu na rozwój sztucznej inteligencji.

- Ja bym nie prognozowała, jak będzie wyglądał rynek pracy, biorąc pod uwagę sztuczną inteligencję na dłuższy okres niż 5 lat. My w Europie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc we wdrażaniu AI. W perspektywie 5-10 lat fundamentalnie wiele rzeczy się zmieni jeżeli chodzi o naszą pracę - powiedziała z kolei Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University, ambasadorka SingularityU Warsaw Chapter.

Jak dodała Digital University współpracuje z 3 tys. nauczycielami, których przygotowuje do kompetencji przyszłości, nowych technologii i to przekłada się na 80 tys. dzieci. Ta współpraca ukierunkowana jest na miejscowości do 50 tys mieszkańców.

Rynek pracy w Polsce będzie potrzebował odpowiednich pracowników, a w tym może właśnie pomóc migracja.

- Jeszcze 10 lat temu na naszym rynku migrantów było 100 tys., a teraz jest ich 2,5 mln i te zmiany zachodzą bardzo szybko. Czy migracja będzie tym panaceum na wszystkie nasze bolączki na rynku pracy, to nie jestem do tego przekona – powiedziała Alicja Kępka, ekspertka z Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji w MSWiA.

Według Roberta Żurawskiego prezesa spółki Mera Pnefal w Polsce nadal będziemy cierpieć na deficyt osób, którzy wykonują, ciężką, nudną pracą, nie wymagającą wielkich kompetencji.

- Jest technologia i możemy na przykład zakupić jakiś skomplikowany sprzęt, ale może się okazać, że będzie brakować osoby, która ma odpowiednie kompetencje do jej obsługi – dodał Żurawski.

Piotr Baczewski pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. polityki senioralnej uważa, że
demografia będzie miała coraz większe znaczenie na naszym rynku pracy i musimy się do tego przygotować.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu