Szef resortu edukacji Przemysław Czarek tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej kto po feriach będzie mógł wrócić do nauki stacjonarnej. - Oprócz tego, że do szkół od 18 stycznia pójdą uczniowie klas I-III, wracają zajęcia praktyczne i praktyki w kształceniu zawodowym, a także nauka stacjonarna dla uczniów klas III szkół specjalnych – przekazał.
Wytyczne dla szkół
Minister dodał, że na szkołach spoczywa obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej dla uczniów klas III powracających do nauki stacjonarnej. - Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas VIII oraz maturalnych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do 5 osób – mówił Czarnek. - Możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad oraz turniejów, także szkolenia sportowego w szkołach oraz oddziałach sportowych, także szkołach mistrzostwa sportowego – dodał.
Czarnek zaznaczył, że główne wytyczne i zalecenia dla szkół to: jedna grupa uczniów - jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, przerwy w różnych godzinach, wietrzenie klas, w miarę możliwości ci sami nauczyciele dla danej klasy.
Kiedy pozostali uczniowie wrócą do szkół?
Minister przekazał, że pozostali uczniowie, z klas IV-VIII szkól podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci „kontynuują naukę zdalną, zgodnie z zaleceniami epidemiologów. - Powrót pozostałych uczniów do nauczania stacjonarnego jest uzależniony od rozwoju pandemii, nie możemy podejmować decyzji, które byłyby zbyt daleko idące. W tych okolicznościach mogła być podjęta tylko taka decyzja – wyjaśniał.
Co z maturami i egzaminami ósmoklasisty?
Czarnek wyjaśniał, że na razie ósmoklasiści oraz maturzyści nie wrócą do nauki stacjonarnej. - Dla klas VIII i maturalnych jest możliwość organizowania konsultacji. O powrocie do kompletnej nauki stacjonarnej na razie nie chce mówić – stwierdził.
Zapewnił jednak, że nie ma żadnych zmian dotyczących terminów i zakresu materiału obowiązującego na egzaminach ósmoklasisty i maturach.
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Od 1 stycznia każda nowa umowa o dzieło musi być zarejestrowana. Gdzie i jak?
- SMS o szczepieniu przeciw COVID. Upewnij się, że nadawca to nie złodziej danych
- Jak firma może zorganizować mobilny punkt szczepień przeciw COVID dla pracowników
Infolinia techniczna dla nauczycieli
Obecna na konferencji pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska przekazała, że uruchomiona została techniczna infolinia dla nauczycieli. - Naszym zadaniem jest to, by wspierać nauczycieli w nauce zdalnej i wyzwaniach XXI w – mówiła.
Jak wyjaśniła, konsultanci są dostępni dla pedagogów pod numerem telefonu 222 500 144 zarówno w tygodniu (w godzinach 6.00-20.00), oraz w weekendy (w godzinach 8.00-18.00).
Orłowska przekazała, że nauczyciele uczący zdalnie będą mieli możliwość udostępnić podgląd swojego ekranu konsultantom, tak aby doraźnie rozwiązywać problemy techniczne. Zachęcała również użytkownicy infolinii, aby ci zgłaszali narzędzia, o które powinna zostać poszerzona oferta infolinii.
