Samozatrudnienie 2019. To przekłamanie, iż samozatrudnieni są przedsiębiorcami z przymusu, tylko co 10. przyznaje się do tego [14 maja 2019]

AIP
Szymon Starnawski / Polska Press
Wbrew często powtarzanym opiniom, że do samozatrudnienia zmuszają i namawiają pracowników pracodawcy, wyniki badania Indeks Przedsiębiorczości pokazują, że takie sytuacje to rzadkość. Aż 7 na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. 2 na 10 spotkało się jedynie z taką sugestią, a tylko 1 na 10 otrzymało od pracodawcy „propozycję nie do odrzucenia”.

Utrzymująca się wysoka liczba osób prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i sygnały o spowolnieniu rozwoju gospodarczego wydają się na razie nie zmniejszać optymizmu mikroprzedsiębiorców. Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie i nie stoją za tym głównie zarobki. Jednocześnie mniej etatowców myśli o działalności – wynika z drugiej edycji badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care”.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu, po tym jak po pierwszych dwóch miesiącach tego roku już było wiadomo, że utrzymuje się w Polsce rekordowo wysoka średnia nowo zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych, osiągnięta w ostatnim kwartale 2018 roku, tj. ponad 26 tys. firm miesięcznie. Z podsumowania danych REGON za drugą połowę 2018 roku wynika, że miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowe. – Mimo iż rejestr dostarcza suche dane, jeszcze nigdy odkąd śledzimy liczbę mikrofirm, nie słyszeliśmy tak pozytywnych sygnałów – mówi Adam Głos, Prezes Zarządu Tax Care S.A., największego biura rachunkowego w Polsce.

W pracy na swoim nie chodzi tylko o pieniądze

Satysfakcja z pracy mikroprzedsiębiorców jest dwa razy wyższa niż pracowników etatowych. Zadowolenie z pracy odczuwa zaledwie co czwarty etatowiec. Wydawać by się mogło, że za tak wysoka satysfakcja wśród przedsiębiorców umotywowana jest głównie lepszymi zarobkami, zgodnie z panującym powszechnie przekonaniem dotyczącym pracy na własny rachunek. Tymczasem osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej doceniają w swojej pracy: wyzwania – 36 proc., relacje z ludźmi – 32 proc. i komfort pracy – 26 proc. Z kolei aż 45 proc. badanych pracowników etatowych zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia właśnie warunki pracy, tj. lubi swoją pracę za zarobki, unormowany czas pracy, możliwość wykonywania wyuczonego zawodu i możliwość pracy zdalnej. Tylko co czwarty etatowiec lubi też w swojej pracy relacje z ludźmi. Zdarza się to więc rzadziej niż w pracy na swoim.

Mit przymusowego samozatrudnienia

Wbrew często powtarzanym opiniom, że do samozatrudnienia zmuszają i namawiają pracowników pracodawcy, wyniki badania Indeks Przedsiębiorczości pokazują, że takie sytuacje to rzadkość. Aż 7 na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. 2 na 10 spotkało się jedynie z taką sugestią, a tylko 1 na 10 otrzymało od pracodawcy „propozycję nie do odrzucenia”.

Co więcej badanie pokazuje, że to właśnie samozatrudnieni, wystawiający fakturę jednej firmie, są grupą najbardziej zadowoloną ze swojej pracy. Aż 67 proc. z nich stwierdziło, że czują się usatysfakcjonowani swoją pracą. Pod tym względem przewyższają innych mikroprzedsiębiorców i pracowników etatowych. Wśród najbardziej lubianych aspektów swojej pracy osoby wystawiające fakturę tylko jednej firmie najczęściej wymieniały pracę z ludźmi. Zarobki, jako jeden z trzech najbardziej lubianych aspektów swojej pracy, spontanicznie wymieniło zaledwie 16 proc. samozatrudnionych, podczas gdy wśród pracowników etatowych ten odsetek był ponad dwa razy większy i wyniósł 36 proc.

Własna działalność jak praca na etacie?

Etatowcy postrzegają pracę we własnej firmie jako zbliżoną do pracy na etacie, ale z mniejszą ilością korzyści. Największą wadą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej z ich punktu widzenia jest „duża ilość papierkowej roboty” – tak wskazało 35 proc. badanych pracowników etatowych. Za etatem przemawiają ich zdaniem: atrakcyjne miejsce pracy – 38 proc., poczucie bezpieczeństwa finansowego – 38 proc. i przyjemna praca – 36 proc. Najmocniejszym atutem JDG jest ich zdaniem rozwój zawodowy – 30 proc.
Właściciele mikrofirm widzą swoją pracę całkiem inaczej niż pracownicy etatowi. Zdecydowanie częściej dostrzegają korzyści z pracy we własnej firmie niż na etacie: lepsze zarobki – 73 proc., możliwość robienia tego, co się lubi – 65 proc. i przyjemna praca – 56 proc. Praca etatowa jest w oczach prowadzących JDG monotonna, ale też mniej stresująca i w mniejszym stopniu obciążająca papierkową robotą.

Rozwój w planach mikrofirm na najbliższy rok

Zarówno aktualne szacunki Narodowego Banku Polskiego, jak i oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, ale biorąc pod uwagę większe zagrożenia dla wzrostu PKB na świecie, ocena krajowej koniunktury jest korzystna. Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości, 95 proc. mikroprzedsiębiorców zakłada rozwój lub przynajmniej zachowanie swoich firm na dotychczasowym poziomie. Ograniczenie działalności lub likwidację firmy deklaruje jedynie około 4 proc. badanych.
Jednocześnie praca na swoim nie jest w tym momencie atrakcyjna dla etatowców. Tylko 1,4 proc. ankietowanych pracujących na umowie o pracę zamierza w ciągu najbliższego roku otworzyć własną firmę.
- Oceniając kondycję mikroprzedsiebiorców tylko przez ich satysfakcję z pracy i postrzeganie pracy na swoim, można powiedzieć, że kryzysu w tej grupie przedsiębiorców na razie nie widać – podsumowuje Adam Głos. – Natomiast rozdźwięk między postrzeganiem pracy we własnej firmie przez etatowców, a jej faktycznym obrazem w oczach przedsiębiorców może świadczyć o tym, że etatowcy przestają właściwie rozumieć, o co chodzi w pracy na własny rachunek – dodaje.

Badanie „Indeks Przedsiębiorczości 2019” zostało zrealizowane metodą CATI w marcu 2019 r. przez Danae Sp. z o.o. na zlecenie Tax Care S.A. Grupa badawcza liczyła 850 osób, w tym 550 prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i 300 etatowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joachim
Franczyza obecnie 100x lepsza niż robienie biznesu na własną rękę. Do takich wniosków doszedłem dzięki współpracy (bardzo owocnej swoją drogą) z MultiSerwisem Pana Kozłowskiego. Naprawdę dobre porady, fajne wskazówki na przyszłość - takie coś mi się podoba, a nie banialuki!
H
HappyB2B
Śmieciowe to są umowy o pracę, gdzie 40% kradnie państwo.
M
Misza
Mity mitami, ale na etacie i tak składki ZUS są wyższe - a w razie choroby dostaje się nie 0 zł, a 70-80% wypłaty. Etat jest korzystniejszy/bezpieczniejszy.
L
Lola
Sorry poprawiam slowo-ARTYKUŁ.
L
Lola
TEN ARTYKOŁ I CALE BADANIE JEST NA ZASADZIE "KTO PLACI TEN MA BADANIE JAKIE CHCE".BRONIA SIĘ CI CO SĄ NA SAMOZATRUDNIENIU BO MYŚLĄ ŻE FIRMA ZAWSZE DA IM ZLECENIA I PRACE.TYLKI ZE JAK PRZYJDZIE KRYZYS TO FIRMA O NICH ZAPOMNI A BĘDZIE MUSIALA ZAPEWNIC PRACE PRACOWNIKOM NA UMOWIE.BO SĄ TO ODRĘBNE PODMIOTY GOSPODARCZE I NIEZALEŻNE.I WTEDY NIE BĘDZIE KOMU WYPISAĆ FAKTURY TO DO LEKARZY PRYWATNIE BEDA CHODZIĆ PO ZWOLNIENIA LEKARSKIE JAK TO BYŁO TEJ ZIMY W BUDOWLANCE CZY PRACACH SEZONOWYCH.ZARAZ SAM RYNEK ICH WYELIMINUJE Z BRAKU ZAMOWIEN CZY ZLECEŃ JAK KRYZYS PRZYJDZIE.
S
Samozatrudniony
W PLL LOT absolutnie wszyscy piloci i stewardessy 'zatrudnieni' przez ostatnie 4 lata mają jedynie wybór pomiędzy mieć pracę na śmieciowym samozatrudnieniu, albo jej nie mieć wcale... Skandal! W lotnictwie nie ma miejsca na to, by członek załogi musiał się wachać czy wykonać lot w stanie niepełnej sprawności psychofizycznej (choroby) i dostać wypłatę, czy postąpić w zgodzie z przepisami lotniczymi (nie latać z najmniejszą dolegliwością) i nie dostać od lotu ani grosza... Tak samo kobiety w ciąży. Zachodząc w ciąże tracą dochód z dnia na dzień. Zasiłki zus nawet na składki nie starczą.
P
Piotr
Uważam że wszyscy powinniśmy pracować w oparciu o działalność gospodarczą. Wszyscy mielibyśmy równe szanse
B
Borek
Stefan, załóż sobie działalność. Zobaczymy, czy potrafisz sam pozyskać zlecenie i je wykonać, a nie piep***ć jak potłuczony!
K
Ktoś
Panstwowa spółka PLL LOT nie daje innej możliwości zateudnienia na stanowisku stewardessy. !!!! Panstwo jest oszustem i potem wmawia ludziom nie majacym pojecia o tym wciska ciemnotę. Znam kilkaset osób zmuszonych przez firmy, do takiej formy zatrudnienia, nie dając im innej mozliwości.
Najwiekszymi zlodziejami jest państwo polskie i korpo.
S
Stefan
Zlikwidować wszystkie jednoosobowe firmy, to skandal żeby tak bezczelnie okradali państwo. Wyłącznie umowa o pracę i całkowite zakazanie śmieciówek. Zabrać złodziejom i dać na dzieci i emerytów.
J
Janek
A państwo powinno mi mówić co mam jeść i myśleć! Haha możesz sobie próbować likwidować b2b, zwyczajnie zazdroscisz.
w
williams
Potrzebujesz pożyczki, Oferujemy pożyczkę z natychmiastową akceptacją online,

*pożyczka osobista

* pożyczka firmowa,

* kredyt samochodowy,

*kredyt studencki

*Pożyczka biznesowa,

itd. ..... udzielamy od 1000 do 200 000 USD naszej pożyczki z 3% oprocentowaniem i możemy udzielić pożyczki każdemu miejscu na świecie, jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej na ...
K
Karollo
Powinni zlikwidować tych samozatrudniaczy którzy w korpo siedzą i tam pracują to jest ewidentny przekręt w ramach prawa to jest stosunek pracy a nie przedsiębiorstwo wiec powinni zostać za to ukarani i powinny się zmienić przepisy wszyscy z automatu powinni przejść na umowę o prace to jest nieuczciwe ze ktoś dostaje więcej na firmę tylko dlatego ze cwaniakuje.
E
Edi
No tak na etacie to - czy się stoi czy się leży 2 tyś się należy...
J
Jdg
Przestancie klamac w temacie. Czasy niby sie zmienily a wy ciagle nadajecie niczym gadzinowka w 81'. Wstyd!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu