Seris Konsalnet: Top 10 najważniejszych cech dobrej firmy security

Materiał informacyjny Seris Konsalnet
Rynek firm branży ochrony jest jednym z najbardziej rozdrobnionych w polskiej gospodarce. Tysiące podmiotów, z pośród których wiele pojawia się i znika w przeciągu roku. Jak zatem w tak zróżnicowanym otoczeniu wybrać odpowiednią firmę ochrony? Czy najtańsza oferta będzie tą najlepszą? Czy agencja ma odpowiednie referencje? Wreszcie – czy będzie partnerem biznesowym, na którym można polegać w tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo?

Spójrzmy na 10 najważniejszych cech dobrej firmy security, na które warto zwrócić uwagę w 2024 roku.

1.Czy firma security ma referencje z naszej branży?
Doświadczenie i pozytywne referencje są bezcennym źródłem informacji o jakości świadczonych przez firmę security usług. Najlepiej, gdy referencje pochodzą z branży firmy, dla której poszukujemy usług. Oznacza to, że firma zna jej specyfikę i nie będzie na uczyła się na naszym biznesie odpowiednio chronić majątek. Doświadczenie w branży oznacza również, że agencja posiada sprawdzone procedury i jest przygotowana na różnorodne, nawet najbardziej nieprzewidziane sytuacje. Firmy, które mogą pochwalić się bogatym portfolio oraz zadowolonymi klientami, zazwyczaj oferują usługi na dobrym poziomie.

2.Czy firma ma koncesję i ubezpieczenie?
Podstawą w branży ochrony jest koncesja na prowadzenie usług ochrony osób i mienia. Koncesję wydaje MSWiA, zaś firma, która występuje o koncesję, musi prowadzić odpowiednią działalność (kod PKD 80.10.Z i 80.20.Z), zatrudniać kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC pod groźbą utraty koncesji. Przed zawarciem umowy o ochronę warto sprawdzić, czy firma może przedstawić te dokumenty.

3.Czy firma zatrudnia ochroniarzy legalnie?
Wybór agencji ochrony, która przestrzega przepisów prawa wynikających z Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego, stanowi pierwszy krok do zapewnienia, że współpracujemy z firmą odpowiedzialną i profesjonalną. Legalne zatrudnienie nie tylko chroni przed potencjalnymi problemami prawnymi, ale również świadczy o etyce i stabilności firmy. Warto poszukiwać partnera, który otwarcie komunikuje swoje podejście do kwestii prawnych i zatrudnienia, potwierdzając je stosownymi dokumentami.

4.Czy firma szkoli swoich pracowników?
Firma branży ochrony powinna także systematycznie szkolić swoich pracowników – z zakresu pierwszej pomocy, ciągle zmieniających się przepisów, poszerzać ich kwalifikacje specjalistyczne i z zakresu komunikacji oraz dbać o szkolenia zawodowe.

5.Czy firma świadczy wiele usług i czy możliwa jest ich synergia?
Dobre firmy branży ochrony wykraczają poza podstawowe usługi, tworząc kompleksowe rozwiązania zapewniające synergiczne efekty. Integracja fizycznej ochrony obiektu z zaawansowanymi technologiami monitoringu i analizy ryzyka pozwala na stworzenie spójnego i efektywnego systemu ochrony. Takie podejście nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również optymalizuje koszty związane z ochroną. Warto także zwrócić uwagę na to, czy firma świadczy także inne usługi, np. zarządzanie obiektami, sprzątania, doradcze czy ochrony specjalistycznej. Poszukiwanie agencji ochrony, która oferuje szeroki zakres usług, dopasowanych do specyficznych potrzeb i wymagań, jest kluczowe dla uzyskania najlepszej możliwej ochrony.

6.Czy firma ma elastyczną ofertę, czy tylko standardowe rozwiązania?
Każdy klient jest inny i ma unikalne wymagania, dlatego ważne jest, aby agencja ochrony potrafiła dostosować swoje usługi do indywidualnych potrzeb. Dobre firmy ochroniarskie wnikliwie analizują specyfikę działalności klienta, jego środowisko operacyjne oraz potencjalne zagrożenia, aby zaproponować skrojone na miarę rozwiązania. Taka elastyczność nie tylko świadczy o profesjonalizmie, ale również o zdolności firmy do efektywnego reagowania na zmieniające się okoliczności.

7.Czy usługi ochrony są zintegrowane ze sobą?
Tworzenie spójnego systemu ochrony, który łączy zaawansowane technologie, doświadczony personel i sprawdzone procedury operacyjne, jest kluczowe dla efektywnej ochrony. Dobre firmy security potrafią zintegrować różne elementy swojej oferty, tworząc kompleksowe rozwiązania, które efektywnie zabezpieczają przed szerokim spektrum zagrożeń. Taka integracja świadczy o zaawansowaniu technicznym firmy i jej umiejętności w zarządzaniu złożonymi systemami ochrony.

8.Czy firma jest innowacyjna i inwestuje w rozwój technologiczny?
Nowoczesna firma security wyróżnia się ciągłym dążeniem do innowacji i wdrażania nowych technologii w swojej działalności. Inwestycje w rozwój technologiczny pozwalają na oferowanie bardziej zaawansowanych i efektywnych rozwiązań, które są w stanie sprostać dynamicznie zmieniającym się zagrożeniom. Dla klientów oznacza to nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa, ale również dostęp do nowych, ulepszonych metod ochrony, które mogą lepiej zabezpieczać ich majątek i osoby.

9.Czy firma jest sprawdzona pod kątem wystąpienia sytuacji kryzysowych?
Zdolność do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych jest niezbędną cechą dla firmy oferującej usługi ochrony. Elastyczność w działaniu, zdolność do adaptacji planów ochrony do zmieniających się okoliczności oraz gotowość do natychmiastowego działania w przypadku wykrycia zagrożenia, są kluczowe dla zapewnienia skutecznej ochrony. Firmy, które są przygotowane na różne scenariusze i dysponują odpowiednimi zasobami do szybkiego reagowania, budują zaufanie i zapewniają spokój swoim klientom. Te, które mają długoletnie doświadczenie i klientów z różnych branż, mają opracowane i przećwiczone sposoby działania w sytuacjach kryzysowych.

10.Czy firma jest zaangażowana społecznie i prowadzi politykę społecznej odpowiedzialności biznesu?
Odpowiedzialność społeczna biznesu (CSR) staje się coraz ważniejszym elementem w ocenie firm z różnych branży, w tym także security. Firmy, które aktywnie uczestniczą w życiu społeczności lokalnych, wspierają dobre inicjatywy i działają w sposób zrównoważony, pokazują, że są nie tylko skoncentrowane na realizacji swoich usług, ale również przyczyniają się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa w szerszym kontekście. Takie zaangażowanie jest wyrazem odpowiedzialnego podejścia do biznesu i buduje pozytywny wizerunek firmy.
Wybór odpowiedniej firmy branży ochrony to decyzja, która powinna być podjęta po dokładnej analizie jej oferty, doświadczenia oraz podejścia do kwestii bezpieczeństwa i etyki biznesowej. Wyróżnione dziesięć cech stanowi solidną podstawę do oceny potencjalnych partnerów w tej dziedzinie, pozwalając na wybór takiej firmy, która najlepiej odpowiada na indywidualne potrzeby i oczekiwania klienta.

O firmie Seris Konsalnet
Największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu