Spis treści
Spada średnie wynagrodzenie w Polsce. Co to oznacza?
Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętne wynagrodzenie sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku wyniosło 7768,35 zł. To oznacza, że średnia krajowa wzrosła o 12,8 proc. rok do roku, jednak spadła w porównaniu z grudniem 2023 roku o 3,3 proc.
Spadek ten był efektem zmniejszenia skali lub niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. wypłat premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród (...) a także odpraw emerytalnych - wyjaśnia GUS w komunikacie.
Ekonomiści przewidywali wzrost średniej krajowej o 10,9 proc. rok do roku przy spadku średniej pensji miesiąc do miesiąca o 5,2 proc. Te dane się nie potwierdziły. Eksperci uważają, że dane GUS ze stycznia to także efekt podwyżki minimalnego wynagrodzenia z 1 stycznia 2024.
Poznaliśmy także najnowsze dane o zatrudnieniu. Wobec grudnia ubiegłego roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,3 proc., jednak spadło w ujęciu rocznym o 0,2 proc. To zmiany, których spodziewali się ekonomiści.
Zobacz także:Waloryzacja emerytur 2024. Tyle zyskają seniorzy! Spore podwyżki już w marcu
Czy pensje w Polsce nadążają za inflacją?
W całym 2023 roku wzrost wynagrodzeń w Polsce był tylko niewiele wyższy od inflacji. Po uwzględnieniu inflacji płace w Polsce wzrosły zaledwie o 1,1 proc. w stosunku do stanu z 2022 roku.
Wzrost wynagrodzeń powrócił na dwucyfrowe poziomy. To jednak w dużej mierze efekt podwyżki płacy minimalnej. Liczba firm, które organicznie oferują podwyżki maleje - pisze Jakub Rybacki kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym na platformie X.
To właśnie podwyżki płacy minimalnej będą determinować wzrost wszystkich płac w Polsce. Swój w tym udział będą miały także podwyżki dla nauczycieli i sfery budżetowej. Średnioroczna inflacja wyniosła w 2023 roku 11,4 proc. W tym roku szacunki Ministerstwa Finansów mówią o inflacji na poziomie 6,6 proc., a więc znacznie mniej. To byłyby optymistyczne dane także w kontekście realnego wzrostu płac i siły nabywczej w Polsce.
Źródło: