Francja nie płaci unijnej kary
Według informacji „Le Monde” francuski rząd nie zamierza płacić „setek milionów euro” za nieosiągnięcie zadeklarowanej wartości. Unijna dyrektywa z 2009 roku wymuszała deklarację, jaki procent energii wykorzystywanej w kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Dom zeroenergetyczny – czy to przyszłość branży budowlanej?
Powoli staje się jasne, że to domy zeroenergetyczne są przyszłością branży budowlanej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są w stanie wyprodukować tyle energii, ile same zużywają na swoje po...
Paryż zobowiązał się wówczas do tego, by osiągnąć 23 procent takiego udziału do 2020 roku, jednak nie udało się – wynik Francji to 19,1 procent. Brano pod uwagę zakup energii od krajów, które mają nadwyżki, jednak ostatecznie się z tego wycofano. Kara, jaką Francja miałaby zapłacić to pół miliarda euro.
Spór Francji i Komisji Europejskiej
Francuska minister energii Agnes Pannier-Runacher jeszcze w październiku wysłała w tej sprawie list do unijnej komisarz ds. energetycznych Kadri Simon. Ogłosiła w nim, że Paryż nie zamierza zapłacić kary, tłumacząc, że Francja osiągnęła wzrost udziału odnawialnych źródeł w latach 2012-2022 większy niż średnia UE, a poza tym francuski mix energetycznie jest w dużej mierze bez udziału węgla, dzięki rozwiniętej energetyce jądrowej.
Francja miała jednak możliwość osiągnięcia tego w sposób sztuczny, podobnie jak Belgia, Holandia, Słowenia, Luksemburg i Malta poprzez zakup „statystycznych wolumenów” energii odnawialnej od państw, które przekroczyły swój własny cel.
Jednocześnie Pannier-Runacher zapowiedziała, że Francja może zwiększyć wydatki na przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska ma w tej sprawie negocjować z francuskimi władzami.
Negocjacje Francji z UE
Trwają negocjacje Francji z UE. Ministerstwo transformacji energetycznej wyjaśnia, że ma „plan działania”, aby to osiągnąć unijne cele. W środę rząd opublikował główne kierunki swojej nowej strategii energetyczno-klimatycznej, która zakłada zdecydowane ograniczenie zużycia paliw kopalnych i znaczący rozwój OZE.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: Le Monde, RMF FM
ag