Spór z Komisją Europejską. Francja nie chcę płacić 500 mln euro unijnej kary

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Francja jest przeciw wyrokowi UE i nie zamierza płacić kary, jaką nałożyła na nią Komisja Europejska – informują francuskie media. Do 2023 roku 23 proc. energii zużywanej w kraju miało pochodzić ze źródeł odnawialnych, jednak nie udało się tego osiągnąć.

Francja nie płaci unijnej kary

Według informacji „Le Monde” francuski rząd nie zamierza płacić „setek milionów euro” za nieosiągnięcie zadeklarowanej wartości. Unijna dyrektywa z 2009 roku wymuszała deklarację, jaki procent energii wykorzystywanej w kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Paryż zobowiązał się wówczas do tego, by osiągnąć 23 procent takiego udziału do 2020 roku, jednak nie udało się – wynik Francji to 19,1 procent. Brano pod uwagę zakup energii od krajów, które mają nadwyżki, jednak ostatecznie się z tego wycofano. Kara, jaką Francja miałaby zapłacić to pół miliarda euro.

Spór Francji i Komisji Europejskiej

Francuska minister energii Agnes Pannier-Runacher jeszcze w październiku wysłała w tej sprawie list do unijnej komisarz ds. energetycznych Kadri Simon. Ogłosiła w nim, że Paryż nie zamierza zapłacić kary, tłumacząc, że Francja osiągnęła wzrost udziału odnawialnych źródeł w latach 2012-2022 większy niż średnia UE, a poza tym francuski mix energetycznie jest w dużej mierze bez udziału węgla, dzięki rozwiniętej energetyce jądrowej.

Francja miała jednak możliwość osiągnięcia tego w sposób sztuczny, podobnie jak Belgia, Holandia, Słowenia, Luksemburg i Malta poprzez zakup „statystycznych wolumenów” energii odnawialnej od państw, które przekroczyły swój własny cel.

Jednocześnie Pannier-Runacher zapowiedziała, że Francja może zwiększyć wydatki na przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska ma w tej sprawie negocjować z francuskimi władzami.

Negocjacje Francji z UE

Trwają negocjacje Francji z UE. Ministerstwo transformacji energetycznej wyjaśnia, że ma „plan działania”, aby to osiągnąć unijne cele. W środę rząd opublikował główne kierunki swojej nowej strategii energetyczno-klimatycznej, która zakłada zdecydowane ograniczenie zużycia paliw kopalnych i znaczący rozwój OZE.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: Le Monde, RMF FM

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spór z Komisją Europejską. Francja nie chcę płacić 500 mln euro unijnej kary - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu