
Ratownicy górscy
Ratownik górski musi mieć minimalny staż pracy 10 lat. Aby skorzystać z uprawnienia do wcześniejszej emerytury kobiety muszą mieć ukończone 50 lat, a mężczyźni - 55.

Na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć także sędziowie i prokuratorzy
Art. 69 „Prawa o ustroju sądów powszechnych” sędzia „przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 60. roku życia w przypadku kobiety, a z dniem ukończenia 65. roku życia w przypadku mężczyzny, chyba że nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na dwanaście miesięcy przed ukończeniem tego wieku oświadczy Ministrowi Sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego ze względu na stan zdrowia”.
Ustawa o Sądzie Najwyższym precyzuje, że „sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego ze względu na stan zdrowia, a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego”.
Podobne zasady przechodzenia na emeryturę obejmują prokuratorów.
fot. lukasz kaczanowski/polska press

Wcześniejsza emerytura to coś, o czym warto pomyśleć już na etapie wyboru naszego zawodu.