Spis treści
Wcześniejsza emerytura jest taką emeryturą, która jest wypłacana ubezpieczonemu, choć ten nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce ten wiek obecnie wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Wiek ten nie dotyczy jednak wszystkich grup zawodowych, które zmuszone są pracować np. w szkodliwych warunkach.
Co to jest wcześniejsza emerytura?
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę jest pewnego rodzaju nagrodą za pracę, która odbywa się:
- w trudnych warunkach,
- jest ryzykowna,
- negatywnie wpływa na zdrowie.
Komu przysługuje wcześniejsza emerytura?
Taka emerytura przysługuje urodzonym między 1949 a 1968 r. Osoby te powinny spełnić kilka dodatkowych warunków:
- pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze,
- osiągnęły wiek emerytalny przewidziany dla konkretnego zawodu i rodzaju pracy lub staż pracy,
- udokumentują okresy składkowe i nieskładkowe za 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn),
- posiadają udokumentowany staż pracy, który obejmuje pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i zostało to zapisane na świadectwie pracy.
Ponadto takie osoby nie mogą być członkami otwartego funduszu emerytalnego OFE. Jeżeli jednak nimi są - mogą za pośrednictwem ZUS-u złożyć wniosek wniosek, aby zgromadzone środki w ramach otwartego funduszy przekazać do budżetu państwa.
Wcześniejsza emerytura – aby ją otrzymać, trzeba spełnić „szczególne warunki”
Za pracę w "szczególnych warunkach" uważana jest np. praca górnika pod ziemią, przetwórstwo azbestu, ołowiu i kadmu lub aktywność w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Natomiast praca "w szczególnym charakterze" to pojęcie, pod którym rozumiemy pracę służb mundurowych oraz specjalnych lub celników.
Definicje te znajdziemy w art. 32 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r.
Za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.
Powoduje to, że siły pracownika ulegają zmniejszeniu szybciej, niż miałoby to miejsce, pracując w innym zawodzie.
Ustawa jako takie osoby wymienia m.in.
- pracowników organów kontroli państwowej;
- pracowników organów administracji celnej;
- pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną;
- dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy;
- nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 Karty Nauczyciela;
- żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej;
- pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.
To także górnicy pracujący pod ziemią, pracownicy zakładów chemicznych i ratownicy górscy.
Dla każdej z tych grup obowiązują inne zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Wcześniejsza emerytura przyznawana na wniosek zainteresowanego.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?