Sprzedaż masła z rezerw bezcelowa. „Ktoś kupi i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej”, ocenia dyrektor PIM

Eryk Kołodziejek
Lubocheński Festiwal Masła, a na nim konkurs ubijania masła przez panie z KGW, występy zespołów ludowych i certyfikaty marki lokalnej Dolina Pilicy
Lubocheński Festiwal Masła, a na nim konkurs ubijania masła przez panie z KGW, występy zespołów ludowych i certyfikaty marki lokalnej Dolina Pilicy Marek Obszarny
Decyzja o sprzedaży masła z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nie zmieni sytuacji na rynku, twierdzi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka. Masło prawdopodobnie zostanie zakupione i wyeksportowane tam, gdzie przyniesie większe zyski. Takie stanowisko przedstawiła w rozmowie z PAP, komentując przetarg ogłoszony przez RARS.

Spis treści

Opinia Polskiej Izby Mleka w sprawie przetargu na masło

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, uważa, że sprzedaż masła z rezerw to decyzja polityczna, która nie wpłynie znacząco na rynek. Zaznaczyła, że w Polsce miesięcznie produkuje się od 18 do 21 tys. ton masła.

Prawdopodobnie ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej - oceniła Maliszewska.

Maliszewska podkreśliła, że w stosunku do wynagrodzeń ceny masła nie wzrosły znacząco. Przeprowadzono symulację, która pokazała, ile kostek masła można było kupić za przeciętne wynagrodzenie netto w 2022 roku i obecnie.

Okazało się, że przed dwoma laty można było nabyć 587 kostek masła, obecnie 721 - podkreśliła.

Aktualne ceny masła

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w pierwszym tygodniu grudnia bieżącego roku, zakłady mleczarskie sprzedawały masło w blokach średnio po 36,68 zł za kilogram. Było to o 2% taniej niż tydzień wcześniej, ale o 11,4% drożej niż przed miesiącem.

Dyrektorka Polskiej Izby Mleka zaznaczyła, że obecnie masło na świecie cieszy się dużym zainteresowaniem i jest dobrze wyceniane.

Światowa produkcja mleka staje się coraz mniej opłacalna ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji, szczególnie w Europie - powiedziała Maliszewska.

Wskazała również, że na ceny masła wpływa wiele czynników, w tym odchodzenie konsumentów od tłuszczów utwardzanych, takich jak margaryna, co zwiększa popyt na tłuste mleko i tym samym jego ceny.

Przetarg na sprzedaż masła z rezerw

We wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wystawiła na sprzedaż mrożone masło w blokach po 25 kg. Łącznie RARS planuje sprzedać około 1000 ton tego produktu, z minimalną ceną ustaloną na poziomie 28,38 zł za kilogram.

Według komunikatu KPRM, wzrost cen masła na rynkach światowych jest głównie wynikiem niedoboru mleka, co dotknęło również Polskę. W odpowiedzi na tę sytuację, RARS zdecydowała się na przetarg, mający na celu stabilizację rynku poprzez sprzedaż dużych ilości masła.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu