Spis treści
Opony potrafią być jednym z kłopotliwych odpadów. Nie każdy kierowca wie, co z takimi zużytymi oponami zrobić. Najprostszą opcją wydaje się zostawienie się ich w serwisie, który wymienia opony w naszym samochodzie lub u wulkanizatora – oczywiście najpierw trzeba zadzwonić i spytać, czy przyjmują zużyte opony. Inną opcją jest najbliższy PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub wystawienie opon przed dom w dniu, w którym odbierane są odpady wielkogabarytowe (w niektórych miejscowościach gmina raz na jakich czas odbiera od mieszkańców takie właśnie odpady). A może, zamiast głowić się nad tym, gdzie oponę wyrzucić, warto wyczarować z niej coś zupełnie innego?
Stolik z opony
Taki stolik pasuje zarówno na balkon/taras, jak i do wnętrza. Meble ogrodowe potrafią kosztować krocie, a wykonanie własnego stolika z opony jest prostsze, niż mogłoby się wydawać, kosztuje mniej i oryginalnie wygląda.
Do wykonania stolika potrzebna jest opona, 8 gwoździ, młotek, nożyce, grube kolorowe liny, pistolet na gorący klej.
Połóż oponę płasko. Wbij osiem gwoździ w środek obręczy opony. Gwoździe powinny być równomiernie rozmieszczone, a główki gwoździ nie powinny przylegać płasko. Pora zapętlić sznurek wokół gwoździ, tworząc wzór przypominający gwiazdę. Owijamy sznurek wokół każdego gwoździa 2 razy. Wbijamy gwoździe do końca. Bierzemy gruby, kolorowy sznurek, zawiązujemy supeł i przyklejamy go gorącym klejem do środka gwiazdy utworzonej z cienkiego sznurka, zaczynamy owijać dookoła, co jakiś czas podklejając – aż powstanie blat stolika. Możesz użyć jednego koloru lub owijać naprzemiennie z innymi sznurkami. Kontynuujemy owijanie, aż pokryta zostanie cała opona, również po bokach. Stolik jest gotowy.
Posłanie dla pupila
Żeby zrobić oryginalne i wygodne łóżko dla pupila potrzebna jest opona, farba w sprayu, pianka do wypełniania (ale mogą to być też np. stare ubrania), kawałek materiału, zszywacz, okrągła poduszka.
Najpierw pomaluj oponę na wybrany kolor i poczekaj, aż dobrze wyschnie. Obręcz opony wypełnij od środka pianką, ubraniami, czymkolwiek miękkim, co masz pod ręką w wystarczającej ilości. Przyszyj materiał do wewnętrznej krawędzi opony za pomocą zszywacza i przełóż tkaninę przez otwór w oponie. Przypnij za pomocą zszywacza materiał do drugiej krawędzi, tak, aby wewnętrzna część opony była miękka i zakryta. W otwór włóż poduszkę i gotowe. Możemy też nie farbować opony w ogóle, a owinąć ją w całości miękkim materiałem.
Wisząca donica
Jeśli lubisz rośliny doniczkowe, to warto spróbować zasadzić je w oponie. Są na to dwa sposoby.
Sposób 1: Potrzebne są opona, ostry nóż, ręczna piła, blok szlifierski, wiertarka, sznurek, pistolet na gorący klej, nożyce, 2 haki S, ziemia doniczkowa, rośliny (np. sukulenty).
Za pomocą piły przecinamy oponę na pół (tak, aby powstały nam dwa „rogale”). Szlifujemy krawędzie. Wywiercamy otwory z dwóch stron, następnie owijamy sznurkiem oponę. Możemy owinąć ją w całości lub tylko w okolicy otworów. W wywierconych otworach umieszczamy haki, do których przywiązujemy gruby sznurek – na nim zawiesimy naszą donicę. Donicę wypełniamy ziemią i umieszczamy w niej rośliny. Wieszamy na ścianie.
Sposób 2: Potrzebne są mała opona, geowłóknina, permanentny marker, nożyce, rękawice robocze, zszywacz, gruba lina, ziemia doniczkowa, rośliny.
Umieść oponę na arkuszu geowłókniny i za pomocą markera obrysuj zewnętrzną krawędź opony. Wytnij koło i przymocuj ją do spodu opony za pomocą zszywacza. Od strony, gdzie jest włóknina, przyklej sznur za pomocą gorącego kleju. Owiń go wokół opony. Wypełnij oponę ziemią i zasadź rośliny.
Źródło: DIY Everywhere
