Gmina Jastarnia jako pierwsza zaczęła realizować projekt instalowania Stojaków Życia na niestrzeżonych plażach. Projekt i patent Piotra Suleckiego z Kuźnicy spodobał się włodarzom gminy i ratownikom na Półwyspie Helskim.
Stojak Życia to zintegrowany z kołem ratunkowym system dźwiękowo-świetlny alarmujący o zagrożeniu życia osoby znajdującej się w wodzie.
Jak działa Stojak Życia?
- Jeżeli widzimy w wodzie osobę potrzebującą pomocy, osobę tonącą, podbiegamy pod stojak, zabieramy koło ratunkowe, które rzucamy tonącej osobie - mówi Piotr Sulecki. - Automatycznie włącza się system dźwiękowy, który słyszalny jest w obrębie kilku tysięcy m2, zapala się też tzw. kogut dający sygnał świetlny. Pozwala to zaalarmować wszystkie osoby, które znajdują się w zasięgu Stojaka Życia, że coś się dzieje, że czyjeś życie jest zagrożone i potrzebna jest pomoc, że należy zadzwonić po ratowników.
Stojak Życia z międzynarodowymi nagrodami! Wynalazek Piotra ...
Koło ratunkowe ma też 30-metrową linę, która pozwala na ściągnięcie koła i ponowne jego rzucenie, jeśli pierwsza próba jest nieudana.
- Sygnał dźwiękowy trwa przez 1,5 minuty, to jest taki newralgiczny czas, żeby zebrać wszystkich w jednym miejscu, a po tym czasie sygnał dźwiękowy się automatycznie wyłącza, żeby w trakcie przeprowadzania akcji ratowniczej nie wprowadzał niepotrzebnego hałasu na plaży - tłumaczy nam Piotr Sulecki. - Natomiast sygnał świetlny cały czas błyska, do 40 min, co pozwala, zwłaszcza w nocy, na szybkie zlokalizowanie punktu plaży, w którym potrzebna jest pomoc.
Stojaki Życia są też oznakowane numerem wejścia na plażę, oraz miejscowością, w jakiej się znajdują, by osoba dzwoniąca po pomoc mogła szybko i łatwo podać dane przyjmującemu zgłoszenie. Zawierają też jedną lub dwie (w zależności od wersji) boje, którą ratownicy wykorzystują w akcjach ratunkowych.
Stojak Życia ze złotym medalem
19-20 października 2021 r. w Limassol w Republice Cypryjskiej odbyło się Światowe Forum Wynalazków, podczas którego zaprezentowano około 200 projektów z 18 krajów.
Najbardziej godne uwagi projekty zostały nagrodzone złotymi i srebrnymi medalami - i właśnie wśród nich znalazł się wynalazek Piotra Suleckiego! Stojak Życia otrzymał złoty medal!
Natomiast w dniach 25-27 października 2021 odbyła się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS - największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku w tej wystawie uczestniczą wynalazcy z ponad 25. państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski.
Również i tutaj wynalazek Piotra Suleckiego spodobał się jurorom, którzy przyznali mu srebrny medal.
Na początku listopada (4-7.11.2021) w Niemczech odbyły się Międzynarodowe targi wynalazców, innowacyjnych firm i licencjobiorców iENA Nuremberg 2021. Stojak Życia Piotra Suleckiego był jednym, z 350. wynalazków zgłoszonych z 17 krajów świata.
Tutaj wynalazca z Kuźnicy na Półwyspie Helskim został doceniony podwójnie! Otrzymał złoty medal iENA 2021 oraz medal wyróżnienia od Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców.
- Czuję się dumny jako osoba, która pierwsza stworzyła rzecz, której jeszcze nie było na świecie - mówi Piotr Sulecki. - Po przyznaniu pierwszego złotego medalu opanowała mnie radość, że międzynarodowe grono wynalazców dostrzegło wyjątkowość mojego pomysłu, a po kolejnych dwóch medalach i wyróżnieniu, mam już pewność o bardzo dużym potencjale Stojaka Życia.
Jak tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, na pewno spełnieniem i idealnym zwieńczeniem odnoszonych sukcesów Stojaka Życia będzie informacja o tym, że się przydał i uratował komuś życie.
