Integracja i współpraca kluczem do sukcesu
Pod koniec października minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawi projekt Strategii Cyfryzacji Państwa. To pierwszy taki dokument w Polsce, który ma na celu podsumowanie cyfryzacji w naszym kraju zarówno w gospodarce, jak i w społeczeństwie. Eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę integracji działań między różnymi resortami oraz na potrzebę interdyscyplinarnego podejścia.
– Polska pilnie potrzebuje wspólnej, spójnej wizji cyfrowej przyszłości, która nie tylko wspiera krajowe przedsiębiorstwa i zwiększa konkurencyjność, ale także poprawia jakość usług publicznych i chroni interes społeczny – wskazała dyrektor Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Katarzyna Śledziewska.
Sztuczna inteligencja. Wyzwanie i szansa
Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał w rozwiązywaniu wielu problemów – od kryzysu klimatycznego, przez spowolnienie gospodarcze, aż po podnoszenie jakości usług publicznych. Polska ma szansę efektywnie wykorzystać tę technologię, ale kluczowe będzie określenie priorytetów, które przyniosą realne korzyści dla społeczeństwa.
– Sztuczna inteligencja może znacząco wzmocnić globalną konkurencyjność Polski, jednak obietnice związane z automatyzacją nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość, co pokazują badania przeprowadzone przez DELab UW w projekcie Horizon Europe INAiR. Współpraca między ministerstwami w obszarach edukacji, przemysłu i innowacji będzie kluczowa, aby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa w cyfrowej transformacji i tworzyć warunki sprzyjające ich rozwojowi – powiedziała prof. Śledziewska.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Cyfryzacja administracji publicznej, zapowiadana przez Ministerstwo Cyfryzacji, może być efektywna jedynie przy współpracy międzysektorowej. Masowe wdrażanie AI bez gruntownych badań, testów i konsultacji może prowadzić do marnotrawienia publicznych funduszy oraz naruszeń praw obywatelskich.
– Strategia powinna koncentrować się na poprawie jakości usług publicznych, ochronie przed dyskryminacją, jak i adresować ryzyka związane z wpływem automatyzacji procesów na rynek pracy, zwłaszcza w administracji publicznej – oceniła prof. Śledziewska.
Edukacja i rozwój kompetencji w erze AI
Jednym z kluczowych wyzwań będzie zapewnienie odpowiednich szkoleń i rozwoju systemów edukacyjnych, które pozwolą na zdobycie nowych kompetencji, niezbędnych zarówno w sektorze publicznym, jak i w biznesie. Technologie oparte na sztucznej inteligencji będą szybko zastępować rutynowe prace umysłowe, dlatego niezwykle ważne jest wspieranie procesów reskillingu i upskillingu polskich pracowników.
– Aby publiczne inwestycje w AI służyły interesowi społecznemu, muszą być powiązane z odpowiedzialnością, rozwojem kompetencji i standardami pracy. Kluczowe będzie włączenie społeczeństwa obywatelskiego, związków zawodowych i lokalnych społeczności w tworzenie tych warunków – powiedziała prof. Śledziewska.
Wnioskując, projekt Strategii Cyfryzacji Państwa może okazać się kamieniem milowym w kształtowaniu cyfrowej przyszłości Polski. Kluczowe będzie jednak zrozumienie, że sukces zależy nie tylko od technologii, ale także od integracji działań, współpracy międzysektorowej i zaangażowania społeczeństwa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP