Szybka gotówka - opinie o szybkich pożyczkach online

Materiał powstał we współpracy z vivus.pl
Szybka gotówka od ręki jest dziś możliwa dzięki istnieniu szybkich pożyczek internetowych. Co wpływa na popularność tzw. chwilówek? Jakie są opinie i mity na temat pożyczek udzielanych przez Internet i czy rzeczywiście są poparte faktami?

Szybka gotówka online - opinie o pozabankowych firmach pożyczkowych

Mity i nieprawdziwe opinie o firmach pozabankowych i udzielanych przez nich pożyczkach online wpływają na błędne postrzeganie tego produktu finansowego przez odbiorców. Zwykle te fałszywe opinie są powielane przez osoby, które nigdy nie korzystały z usług firmy pożyczkowej lub miały złe doświadczenia z firmami działającymi na granicy obowiązującego prawa, etyki lub po prostu oszustami. Wśród często spotykanych opinii można znaleźć te o niejasnych zasadach pożyczania, “kruczkach w umowach pożyczkowych”, nieuczciwych pożyczkodawcach.

Faktem jest, że większość z tych opinii nie ma wiele wspólnego z prawdą. Firmy pożyczkowe, które od wielu lat działają na rynku finansowym, są zobligowane do transparentnych i zgodnych z prawem działań wobec swoich klientów. Te, którym zależy na bezpieczeństwie swoim i swoich klientów, zrzeszone są w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych.

Aby zostać członkiem PZIP firma musi zaakceptować statut, uzyskać akceptację zarządu, przejść kilkustopniową weryfikację, która bada m.in. jakie są praktyki biznesowe w firmie, jaki jest udział reklamacji na tle oferowanych usług, jak są tworzone umowy, jakie są opinie branżowe i konsumenckie o firmie oraz historię działalności pod kątem ewentualnych praktyk niedozwolonych. Firma pożyczkowa starająca się o członkostwo musi spełnić szereg wymagań, wśród nich np. brak wpisów na listę ostrzeżeń KNF, brak nałożonych przez UOKIK kar za poważne naruszenia praw konsumenta, brak klauzul abuzywnych w umowach, jawność i czytelność wszystkich opłat dla konsumenta. Obecność na liście związku to gwarancja tego, że dany podmiot działa zgodnie z prawem, w sposób transparentny i jasny dla wszystkich klientów.

Oprócz weryfikacji w KRS i PZIP, warto ocenić stronę internetową pożyczkodawcy - czy zawiera dane kontaktowe firmy - adres, telefon do Biura Obsługi Klienta itp., czy podczas logowania na stronę banku nie wyskakują żadne nieadekwatne okienka i plansze, czy strona jest szyfrowana.

Warto też wiedzieć, że w przypadku pożyczek online należy wykonać przelew weryfikacyjny, który ma na celu potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy - przelew ten powinien wynieść 1 gr lub 1 zł - wyższa kwota przelewu powinna wzbudzić podejrzenia.

Ostatni etap to akceptacja warunków umowy pożyczkowej - powinna ona być jasna i zrozumiała dla wnioskodawcy. Jeśli jakikolwiek punkt budzi podejrzenia lub jest oznaczony maleńkim drukiem, lepiej wycofać się z transakcji. Umowa bezwzględnie powinna też zawierać wszystkie dane dotyczące kwoty oraz okresu spłaty pożyczki.

Jak szybkie są pożyczki online - opinie vs rzeczywistość

W dzisiejszym świecie wszystko chcemy mieć szybko, teraz, nie chcemy czekać. Szybka gotówka dostępna „na już” w formie pożyczki pozabankowej jest odpowiedzią na nagłe potrzeby finansowe niecierpiące zwłoki. Można nawet spotkać się z opiniami i przekazami reklamowymi, które mogą wprowadzać klientów w błąd. Niektórzy pożyczkodawcy chcąc podkreślić szybkość i łatwość procesu obiecują, że przelew pożyczki trafi na konto klienta w 15 minut od złożenia wniosku. Należy wziąć poprawkę na tego typu obietnice.

Czas oczekiwania na pożyczkę jest oczywiście skrócony do minimum, ale to, kiedy pieniądze trafią na konto wnioskodawcy, jest uzależnione od kilku czynników.

Od czego zależy czas oczekiwania na przelew pożyczki?

  • dzień złożenia wniosku do firmy pożyczkowej - zdecydowanie szybciej rozpatrzone będą wnioski, które wpływają w dni robocze niż te, które składane są w weekendy. Nie bez znaczenia jest też godzina wpłynięcia wniosku (rano czy wieczorem),
  • weryfikacja wnioskodawcy w BIK - aby udzielić pożyczki online, pożyczkodawca musi zminimalizować ryzyko udzielenia pożyczki - w takiej sytuacji konieczna jest weryfikacja w BIK, która pokazuje szczegółową historię zobowiązań finansowych wnioskodawcy,
  • sesje wychodzące w banku - wpływ gotówki na konto wnioskodawcy uzależniony jest też od przelewów wychodzących z banku - każdy bank ma inne godziny i jeśli wniosek jest złożony już po sesji wychodzącej, pożyczkobiorca musi zaczekać na kolejną sesję, podczas której jego pożyczka zostanie zaksięgowana na koncie.

Szybkie pożyczki online są drogie? Opinie vs rzeczywistość

Część osób rezygnuje z usług firm pożyczkowych, żyjąc w przekonaniu, że są one bardzo drogie. Wysokie RRSO chwilówek porównują z RRSO kredytów bankowych rozkładanych na raty.

Fakty są jednak takie, że każda krótkoterminowa pożyczka będzie miała wyższe RRSO niż np. kredyt hipoteczny czy gotówkowy zaciągany na kilka czy kilkanaście lat. Nie ma znaczenia czy jest udzielana przez bank, czy przez firmę pożyczkową. Co zatem warto zapamiętać, aby nie dać się złapać na błędnych opiniach? Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa wartość RRSO, ale jednocześnie większy koszt pożyczki - pożyczki krótkoterminowe nie są więc wcale droższe od kredytów bankowych, wystarczy znać zasady ich udzielania i podstawowe wskaźniki, które wpływają na koszt pożyczki.

Szybka gotówka na dowód - opinie na temat formalności przy pożyczkach online

Szybka gotówka online - czyli pożyczka przez Internet - jest też często nazywana pożyczką na dowód i bez wychodzenia z domu. Dlaczego? Wynika to z ograniczonych do minimum formalności. Szybkie pożyczki można wziąć całkowicie online, korzystając ze strony internetowej wybranej firmy pożyczkowej. Do wzięcia pożyczki nie potrzeba zaświadczeń o dochodach, zatrudnieniu itp. Wystarczy wypełnić wniosek i posiadać aktualny dowód osobisty. Dochody są podawane w formie oświadczenia, a przed udzieleniem pożyczki firma dokonuje weryfikacji klienta w BIK.

Szybka gotówka bez dochodów - jakie dochody biorą pod uwagę firmy pozabankowe?

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek online nie wymagają dostarczania zaświadczeń o dochodach. Firmy pożyczkowe nie kierują się aż tak restrykcyjnymi zasadami jak banki, w związku z czym dochody z tytułu umowy zlecenie, emerytury, dodatków socjalnych czy alimentów czy wynajmu mieszkania, mogą zostać uznane za przychód wnioskodawcy, a tym samym zabezpieczenie spłaty pożyczki. Dzięki temu o pożyczkę mogą się starać osoby młode, dopiero zaczynające karierę zawodową, freelancerzy o nieregularnych dochodach, emeryci i renciści czy osoby o niskich dochodach, które nie posiadają zdolności kredytowej i mogą mieć problemy z zaciągnięciem kredytu w banku.

Szybka gotówka dla zadłużonych, bez BIK? Opinie o przyznawalności pożyczek

Pożyczki udzielane online przyznawane są po uprzedniej weryfikacji wnioskodawcy w BIK. To tam gromadzone i później udostępniane są dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów, które są wykorzystywane do oceny ryzyka przy udzielaniu pożyczek. W związku z tym, że firmy z sektora pozabankowego nie wymagają od swoich klientów zaświadczeń potwierdzających wysokość zarobków i zatrudnienia, muszą w inny sposób weryfikować wnioski i na ustalonych przez siebie zasadach udzielać pożyczek. Kontrola w BIK ma chronić zarówno pożyczkodawcę (przed nieuczciwymi klientami), jak i pożyczkobiorcę (przed niekontrolowanym powiększeniem swojego długu). Decyzja o przyznaniu lub odmowie udzielenia pożyczki jest zawsze indywidualna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu