Tarcza Antykryzysowa. "Obywatele nie wiedzą jakie będą dokładnie koszty związane walki ze skutkami epidemii"

Maciej Badowski
- Apelujemy do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu- mówi marszałek Senatu.
- Apelujemy do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu- mówi marszałek Senatu. fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Senat przyjął we wtorek nad ranem poprawki do noweli specustawy dotyczącej walki z koronawirusem. - Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią - powiedział marszałek Tomasz Grodzki po posiedzeniu izby wyższej parlamentu.

- Apelujemy do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu. Później będziemy kontynuować nasze wysiłki i zgłaszać kolejne inicjatywy ustawodawcze przynoszące jeszcze większą ulgę obywatelom w trudnych czasach epidemii – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w nagraniu opublikowanym w social mediach.

Wśród poprawek przyjętych przez Senat znalazło się zwolnienie firm z płacenia podatków i opłat od firm na czas stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego z nią związanego. Podatki musiałyby zostać spłacane, ale nie wcześniej niż po 90 dniach od ustania stanu zagrożenia epidemicznego. Nie byłyby za to również pobierane odsetki za zwłokę.

Zwolnienie z ZUS na trzy miesiące ma obejmować nie tylko mikroprzedsiębiorców ale także małe i średnie firmy. Ponadto wprowadzono zapis o pożyczka dla firm w wysokości 40 tys. zł - zamiast proponowanych przez rząd 5 tys. zł, z możliwością umorzenia.

Senat wprowadził także zapis zwalniający mikroprzedsiębiorstwa na trzy miesiące z płacenia składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Chodzi o firmy zatrudniające do 9 osób oraz o samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

- Tarcza, z powodu konieczności natychmiastowego wdrożenia pomocy dla firm i pracowników, nawet po dobrych zmianach w Senacie, nadal nie odpowiada jednak na wiele potrzeb. Już dziś powinny ruszyć prace nad jej nowelizacją- oceniają przedstawiciele BCC.

BCC rekomenduje m.in. objęcie planem pomocy i zwolnienie z danin publicznych również dużych przedsiębiorstw, ponieważ sytuacja mniejszych firm jest silnie powiązana z kondycją dużych, a tam właśnie będą największe straty i zwolnienia pracowników, a także umożliwienie pracodawcom nakazanie wykorzystania zaległych i obecnych urlopów wypoczynkowych przez pracowników.

- Brak nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, która określałaby, jaka kwota jest przeznaczana na walkę z koronawirusem powoduje, że obywatele nie wiedzą jakie będą dokładnie koszty związane walki ze skutkami epidemii – mówił przewodniczący komisji budżetu i finansów publicznych senator Kazimierz Kleina (KO) przedstawiają stanowisko komisji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu