Tarcza dla biznesu. Wideokonferencje dla przedsiębiorców - przydatne informacje z pierwszej ręki

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju: "Wiem, że wiele przedsiębiorstw jeszcze czeka na realizację swoich wniosków, ale zapewniam, że wszystkie uprawnione do pomocy firmy tę pomoc uzyska".
Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju: "Wiem, że wiele przedsiębiorstw jeszcze czeka na realizację swoich wniosków, ale zapewniam, że wszystkie uprawnione do pomocy firmy tę pomoc uzyska". Przemysław Świderski / Polska Press
Od 1 kwietnia, czyli od przyjęcia pierwszych ustaw o Tarczy Antykryzysowej, do walczących ze skutkami pandemii Covid -19 polskich firm trafiło ponad 70 mld złotych. Wiem, że wiele przedsiębiorstw jeszcze czeka na realizację swoich wniosków, ale zapewniam, że wszystkie uprawnione do pomocy firmy tę pomoc uzyska – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, otwierając kolejny tydzień wideokonferencji szkoleniowych dla firm, poświęconych szczegółom rządowej pomocy.

Organizatorem cyklu 20 szkoleń pod hasłem „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” jest Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tematyką webinariów są wybrane narzędzia z rządowych tarcz: antykryzysowej i finansowej.

Dokładny zakres zagadnień i harmonogram webinariów dostępne są na stronie internetowej: www.parp.gov.pl/tarcza
Pod tym adresem osadzony też jest player, pozwalający - bez wcześniejszych zapisów i bez żadnych kosztów - wziąć udział w kolejnych szkoleniach.

Odbywają się one zawsze we wtorki, środy i czwartki, i trwają ok. 2 godzin, od godz. 13.

Instytucje i ich eksperci

Partnerami cyklu jest 10 instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary pomocy dla firm: od Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu po Bank Gospodarstwa Krajowego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Eksperci z tych instytucji prezentują podczas każdego webinarium szczegóły przygotowanych przez rząd rozwiązań osłonowych i informacje o instrumentach, które mają być impulsem dla rozwoju gospodarki osłabionej pandemią.

Szkolenia na półmetku

Jesteśmy w połowie cyklu szkoleń - przed nami jeszcze 4 tygodnie wirtulnych spotkań na żywo.
Na stronie dedykowanej cyklowi wystarczy jednak podać adres mejlowy, by otrzymać na niego zapis już przeprowadzonych wideokonfe-rencji. Jest tam też formularz, umożliwiający zadanie pytania dotyczącego wybranej tematyki z kolejnych szkoleń. Są one uwzględniane w czasie webinarium. W jego pierwszej części eksperci przedstawiają temat szkolenia - proste, ale treściwe prezentacje trwają zwykle po 15- 20 minut. Następnie, po krótkiej dyskusji moderowanej przez prowadzącego cykl dziennikarza Pawła Sołtysa, odbywa się sesja odpowiedzi.

Trzecie źródło wsparcia

Przebojem ostatnich spotkań byłaTrz z pewnością wideokonferencja z wtorku, 9 czerwca, poświęcona informacjom na temat trzeciego źródła wsparcia dla przedsiębiorców. Po miliardach transmitowanych do nich z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, przyszedł czas na uruchomienie środków europejskich. Najnowszym dostawcą płynności dla polskich firm będzie uruchamiany właśnie konkurs na dotacje do kapitału obrotowego. W jego puli jest aż 2,5 miliarda złotych.
Operatorem rozpoczynającego się w poniedziałek 15 czerwca naboru w konkursie „Dotacje na kapitał obrotowy” jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Warunki przyznania dotacji określono w ten sposób, by było to możliwie skuteczne wsparcie utrzymania działalności dla przedsiębiorstw, które na skutek pandemii COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Dotacja dla średnich firm

Środki pochodzą z unijnych funduszy Inteligentny Rozwój (2 mld, w tym 400 mln dla firm z województwa mazowieckiego) oraz z programu Polska Wschodnia (dla firm z pięciu województw obejmowanych tym lokalizatorem).
Dotacja jest przeznaczona dla średnich firm, a więc tych zatrudniających pomiędzy 50 a 249 pracowników – według danych GUS jest takich firm w Polsce około 15 tysięcy. W całości może być przeznaczona na bieżącą działalność firmy – wszystkie i bardzo szeroko rozumiane wydatki z tym związane. Wnioski będzie można składać do 31 lipca, ale w wypadku wyczerpania puli środków decydować będzie kolejność złożenia wniosku.
Kilka szkoleń wcześniej przedsiębiorcy mogli uzyskać komplet użytecznych informacji o uruchamianym przez Bank Gospodarstwa Krajowego kolejnym etapie pożyczki płynnościowej z unijnego Programu Inteligentny Rozwój, którego pierwsza edycja na początku maja spotkała się z niezwykłym zainte-resowaniem całego sektora MŚP.

Bardzo cenione są odpowiedzi na pytania

Jak przed startem projektu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” zauważyła Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP, „wideokonferencje mają dać możliwość zadawania pytań o najważniejsze formy wsparcia nie tylko przedsiębiorcom, ale też samorządowcom, pracownikom sektora publicznego i wszystkim, którzy w swojej codziennej pracy współpracują z biznesem”.
Było to szczególnie widoczne gdy o rozwiązaniach zawartych w Tarczy samorządowej opowiadali eksperci z Ministerstwa Rozwoju.
Temat kolejnych szkoleń i informacje o prowadzących je ekspertach znajdziecie państwo na podanej niżej stronie. Naprawdę warto skorzystać z tej propozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu