Spis treści
Program „Cyberbezpieczne wodociągi” będzie współfinansowany z KPO, zaplanowano ok. 328,5 mln zł netto. Rozpoczęcie ma nastąpić w drugim kwartale 2025 r., między kwietniem a czerwcem.
Wskazano, że środki nieprzekraczające jednorazowo 200 tys. euro będą przyznawane przedsiębiorstwom sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w ramach konkursu. Przeprowadzi go Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Środki udzielane w ramach pomocy de minimis jednostki będą mogły wydatkować doo końca czerwca przyszłego roku, gdy kończy się inwestycja KPO, z której pochodzą środki na cyberbezpieczeństwo.
Nie każdy podmiot otrzyma wsparcie. Oto warunki
Ministerstwo podkreśliło, że grupa podmiotów z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, uprawniona do wsparcia, jest ograniczona. Chodzi o przedsiębiorstwa, które są operatorem usług kluczowych. Na pieniądze mogą liczyć również przedsiębiorstwa, które są spółkami prawa handlowego, wykonującymi zadania o charakterze użyteczności publicznej oraz wykorzystującymi technologie operacyjne w systemach sterowania, a także jednostki sektora finansów publicznych.
Ponadto uwzględnia się podmioty, u których wystąpienie incydentu oraz przerwanie świadczenia usług może mieć szczególnie negatywny wpływ na funkcjonowanie państwa i społeczeństwa.
Na to należy przeznaczyć pieniądze
Wsparcie można przeznaczyć na trzy obszary:
wdrożenie środków organizacyjnych służących zapewnieniu cyberbezpieczeństwa,
zakup lub modernizacja środków technicznych służących zapewnieniu cyberbezpieczeństwa,
rozwój kompetencji personelu w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Nabór wniosków potrwa co najmniej miesiąc, dzięki czemu będzie można przygotować odpowiednią dokumentację. Ocenie będą podlegać proponowane działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wskazane koszty.
Projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie opiniowania. Propozycja wsparcia ma być odpowiedzią na zwiększoną liczbę ataków na przemysłowe systemy sterowania, w dalszym etapie ich skutki odczuwają odbiorcy usług. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ofiarą cyberprzestępców padły m.in. oczyszczalnia ścieków w Kuźnicy (październik 2024) oraz stacje uzdatniania wody w Tolkmicku, Małdytach i Sierakowie (luty 2025).
Źródło: PAP
