Testy, maseczki, centrum diagnostyczne, e-learning. Kolejne projekty ŁUKASIEWICZA w walce z koronawirusem

AIP
- ŁUKASIEWICZ pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.
- ŁUKASIEWICZ pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. materiały Łukasiewicz
Pierwszą rocznicę powołania Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie - jej naukowcy obchodzą w trybie kryzysowym, projektując rozwiązania, które pomogą podnieść bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

- ŁUKASIEWICZ pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. - Jestem dumny z zaangażowania naukowców ŁUKASIEWICZA, pracujących nad przezwyciężeniem skutków pandemii, projektujących aparaturę medyczną i z ekspertów, którzy rzeczowo i rzetelnie za pośrednictwem mediów informują o kwestiach związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, prewencją czy profilaktyką. Walka z koronawirusem dobitnie pokazuje, jak wielkie znaczenie mają technologie w życiu człowieka i jak ważna jest rola naukowców, którzy – dla ratowaniu życia i zdrowia ludzi – je tworzą – dodaje Piotr Dardziński.

ŁUKASIEWICZ – wykorzystując potencjał największej w Polsce sieci 440 laboratoriów i pracowni w 11 miastach w Polsce, rozpoczął realizację pierwszych projektów związanych z walką z pandemią:

  • Ze spółką Celon Pharma ŁUKASIEWICZ zainicjował program rozwoju terapii przeciw COVID. Będzie poszukiwał kombinacji znanych leków oraz nowych substancji w walce z wirusem.
  • Naukowcy ŁUKASIEWICZ – Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej, włączyli się również w projekt Agencji Badań Medycznych opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
  • We współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN ŁUKASIEWICZ – Instytut Technologii Aparatury Medycznej, produkuje urządzenia wspierające pracę respiratorów, które umożliwią niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu trzech tygodni.

Naukowcy ŁUKASIEWICZA podejmują także kolejne inicjatywy.

Testy

* ŁUKASIEWICZ - Instytut Technologii Elektronowej zgłosił się do opracowania we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej szybkiego i wysokoczułego testu na obecność koronawirusa.

Testy będą służyły do badań przesiewowych i będą mogły być stosowane np. na granicach, lotniskach itp. Będą jednak zdecydowanie bardziej wiarygodne, czulsze i skuteczne, niż powszechnie stosowany aktualnie pomiar temperatury. Szacowany maksymalny czas badania jednego pacjenta, zakończonego uzyskaniem wyniku testu, to 30 min.

Maseczki

ŁUKASIEWICZ jest w trakcie tworzenia linii produkcyjnych oraz uruchomienia produkcji maseczek jednorazowych. Instytuty ŁUKASIEWICZA: ITR oraz IBWCH zaproponowały stworzenie linii technologicznej, bazującej na wytwarzanym metodą mokrą materiale filtracyjnym na bazie mikrowłókien szklanych. Trzy planowane linie pozwolą na produkowanie do około 90 maseczek na minutę. Maseczki spełnią normy FFP2. Będą mogły być wykorzystywane w realizacji szpitalnych procedur medycznych. Produkcja będzie realizowana na potrzeby wskazanych placówek medycznych i pozwoli wytworzyć około 60.000 maseczek dziennie.

Centrum diagnostyczne

ŁUKASIEWICZ - PORT wyraził gotowość do uruchomienia medycznego laboratorium diagnostycznego, prowadzącego badania laboratoryjne na potrzeby rozpoznania i potwierdzenia COVID-19. Jego uruchomienie pozwoliłoby na realizację około 300 badań na dobę.

E-learning

Odpowiadając na zapytanie Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie e-learningu dla szkół średnich i podstawowyc,h ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania wskazał na swoje kompetencje pozwalające administrować oraz prowadzić zajęcia poprzez e-learning. Wykorzystuje do tego celu platformę o nazwie Moodle (www.moodle.org). O dalszych losach tego projektu zadecyduje Ministerstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu