
Przepisy stanowią jasno, że granicą udzielania świadczenia 500 plus jest osiemnasty roku życia. To oznacza, że na dziecko, które osiągnie już pełnoletniość, nie ma możliwości pobierania rządowego wsparcia. I to nawet wtedy, kiedy kontynuuje naukę.

Mimo że średni wiek zawierania małżeństw w Polsce systematycznie rośnie, znane są przypadki, w których osoba niepełnoletnia zmienia stan cywilny. Polskie prawo dopuszcza nawet możliwość, w której sąd opiekuńczy wyraża zgodę na związek małżeński kobiety, która ukończyła 16 lat. Oczywiście w sytuacji, w której są ważne ku temu przesłanki. W takiej sytuacji rodzice dziecka lub jego prawni opiekunowie tracą świadczenie 500+ z dniem zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko.

Inną sytuacją, w której rodzice lub opiekunowie prawni tracą comiesięczne świadczenie, jest moment, w którym ich dziecko zaczyna pobierać 500 plus na własne dziecko. Tutaj kluczowa jest data, od której zostanie przyznanie świadczenie.

500 plus nie będzie także wypłacane, w sytuacji, w której rodzic dziecka, pobierający to świadczenie zamieszka w innym kraju (także w kraju należącego do Unii Europejskiej). Warto pamiętać, że wsparcie to przyznawane jest wyłącznie rodzicom mieszkającym w Polsce.