Kto może stracić 500 plus?
Szczegóły sprawdź w naszej galerii >>>
500 plus to świadczenie, które stało się ważnym punktem budżetu wielu rodzin. Nic nie jest jednak dane raz na zawsze. Jest kilka sytuacji, w których pomoc państwa zostanie odebrana. My wymienimy przypadki, w których można stracić 500 plus.
Program Rodzina 500 Plus
Świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochody rodziny. Świadczenie to ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych
Świadczenie wychowawcze przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.
Jeśli dziecko przebywa w pieczy zastępczej – w rodzinie zastępczej lub w pieczy instytucjonalnej, świadczenie przysługuje podmiotom sprawującym tę pieczę.
Nowe zasady przyznawania 500 plus. Warto się pośpieszyć
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o konieczności złożenia wniosku o świadczenie 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 r. Złożenie wniosku o wypłatę 500 plus najpóźniej do końca kwietnia oznacza ciągłość wypłat — pierwsze pieniądze w nowym okresie rozliczeniowym wpłyną na konta opiekunów dzieci już w czerwcu.
W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2023 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego - przypomina resort rodziny.
Aby uzyskać 500 plus na nowy okres, trzeba złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie przez Internet, przez jedno z trzech miejsc:
- portal PUE ZUS,
- portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia,
- bankowość elektroniczną.
Świadczenie przysługuje bez progów dochodowych na każde dziecko w wieku do 18. roku życia.
