Spis treści
Dotacje dla pieców gazowych będą wycofane?
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej" przyznała, że perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych „wywołuje niezadowolenie i niepewność".
– Zdajemy sobie sprawę, że perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność zarówno wśród producentów kotłów gazowych, jak i ich użytkowników. Musimy jednak zastanowić się, czy jest sens finansować technologię, która od lat jest określona jako ta, od której będziemy odchodzić – czy nie lepiej skupić się na rozwiązaniach, które mają przyszłość – powiedziała.
Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu będzie musiała zostać podjęta w 2024 r., biorąc pod uwagę daty wynikające z unijnych aktów prawnych. Ta kwestia staje się coraz bardziej paląca, jak zasugerowała prezes NFOŚiGW.
Poszukiwanie nowych źródeł finansowania programu „Czyste Powietrze"
Zawadzka-Stępniak w rozmowie z „DGP" podkreśliła, że NFOŚiGW jest w trakcie poszukiwania nowych źródeł finansowania programu Czyste Powietrze. Prace te mają na celu zapewnienie stabilności finansowej m.in. z wykorzystaniem środków unijnych w ramach programu FEnIKS.
– Możliwych źródeł finansowania jest dużo, ale nie ma jeszcze gotowego planu na to, skąd wziąć brakujące 90 mld zł – przyznała prezes.
12 kwietnia br., NFOŚiGW nie miał zaległości w stosunku do wojewódzkich funduszy, ale wobec beneficjentów końcowych wojewódzkie fundusze miały 250 mln zł zaległości (na 5 kwietnia br.). Jak zaznaczyła Zawadzka-Stępniak, „naszym priorytetem jest możliwie szybkie rozliczenie zaległości".
Kluczowa jest termomodernizacja. Zmiany w programie „Czyste Powietrze"
Zawadzka-Stępniak zwróciła uwagę, że obniżka rachunków dzięki instalacji pomp ciepła jest możliwa tylko dla odpowiednio ocieplonych budynków. To sugeruje, że termomodernizacja[/a] może być kluczowa dla przyszłych strategii ogrzewania.
W tym roku Fundusz chce wprowadzić zmiany w programie Czyste Powietrze tak, by przy wymianie źródła ciepła w pierwszej kolejności wspierać termomodernizację. Jak wynika z tych informacji, przyszłość programu „Czyste Powietrze" może skupiać się nie tylko na wyborze źródła ciepła, ale również na poprawie efektywności energetycznej budynków.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
