Sprawozdawca zachęcał Komisję do podjęcia prac na rzecz stworzenia podstaw wizy start-upowej oraz katalogu warunków umożliwiającego bezpieczne i korzystne przyjęcie wykwalifikowanego kapitału intelektualnego oraz finansowego z państw trzecich, który może przyczynić się do rozwoju gospodarki Unii Europejskiej.
Wyrażał przy tym obawę, iż ten instrument legislacyjny, z uwagi na brak bieżącej możliwości harmonizacji systemów prawnych państw członkowskich w zakresie postępowania upadłościowego, nie przyczyni się w sposób wymierny do zwiększenia liczby przedsiębiorstw typu start-up, które utrzymają się na rynku dłużej niż przez okres 2–3 lat. Tadeusz Truskolaski apelował też do Komisji o podjęcie działań ukierunkowanych na ujednolicenie i skrócenie we wszystkich państwach członkowskich czasu trwania postępowań upadłościowych.
- Chciałbym zaznaczyć, iż sięganie przez przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up po rozwiązania innowacyjne i niestandardowe sprawia, że efekty ich wdrożenia można przewidzieć tylko w ograniczonym stopniu. To zaś utrudnia pozyskanie środków z regularnych programów. Zalecam zatem Komisji Europejskiej rozluźnienie systemu finansowania, tak by był elastyczniejszy w stosunku do innowacyjnych pomysłów, i zachęcanie podmiotów dystrybuujących finansowanie środkami europejskimi do większej uwagi przy doborze ekspertów
- powiedział prezydent Truskolaski pozytywnie oceniając pomysł Komisji dotyczący utworzenia europejskiego funduszu funduszy venture capital, który ma szansę zmniejszyć fragmentację rynku funduszy typu VC w UE.
- Wspieranie przedsiębiorstw typu start-up i scale-up w Europie z perspektywy lokalnej i regionalnej jest ważnym czynnikiem w kierunku zwiększania miejsc pracy w europejskich regionach - zaznaczył Tadeusz Truskolaski. -Tak wiec partnerska współpraca europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych organów publicznych ma ogromne znaczenie dla tworzenia warunków sprzyjających rozszerzaniu skali działalności start-upów. Na początku łańcucha działań prorozwojowych są firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, własnie tzw. start-upy. Sam oryginalny pomysł na biznes nie jest jednak wystarczający, jeżeli brakuje pieniędzy. Z tego powodu przedsięwzięcie nie ma szans na utrzymanie się na rynku. Luka finansowa oraz różnice prawne w krajach członkowskich stanowią poważne bariery rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych.
- Proponuję zatem Komisji Europejskiej rozważenie utworzenia odrębnego instrumentu dedykowanego sieciowaniu projektów wspierających rozwój przedsiębiorczości w regionach słabiej rozwiniętych. Wzywam również regionalne oddziały sieci EEN do większej otwartości na współpracę z lokalnymi inkubatorami przedsiębiorczości, akceleratorami i parkami naukowo-technologicznymi, ponieważ instytucje te, będąc na co dzień blisko start-upów, dobrze znają ich realne problemy i potrzeby
- apelował prezydent Białegostoku.
Według sprawozdawcy władze publiczne szczebla krajowego, regionalnego i lokalnego powinny być wezwane do inicjowania, bądź aktywnego angażowania się w: kampanie społeczne uświadamiające znaczenie porażki w drodze do sukcesu biznesowego, kampanie promujące kulturę ratowania przedsiębiorstw zamiast ich likwidowania oraz kampanie promujące narzędzia wczesnego ostrzegania.
Komitet Regionów
został powołany Traktem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny Unii w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych (regionów, miast i gmin) w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Misją 350 członków Komitetu Regionów jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych w tym procesie w odpowiedzi na propozycje przedstawiane przez pozostałe instytucje Unii Europejskiej. Do Grupy AE należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.
Prezydent Truskolaski
jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych a w Komitecie Regionów reprezentuje Unię Metropolii Polskich. W Komitecie Regionów pracuje w Komisjach ECON (Koordynator Grupy) i COTER. Również jest członkiem grupy roboczej ds. Budżetu UE oraz Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów z Serbią.
