Umowa koalicyjna. Jak będzie działać? Rotacyjność, dyscyplina, ścisły podział stanowisk

Piotr Kotomski
Piotr Kotomski
Umowa koalicyjna
Umowa koalicyjna Fot: Adam Jankowski
Umowa koalicyjna pomiędzy Koalicją Obywatelską, Polską 2050 Szymona Hołowni, PSL oraz Nową Lewicą została podpisana przez liderów. Przewiduje ona ścisły podział stanowisk: wicepremierów, Marszałków Sejmu, Senatu oraz prezydium Sejmu. Oprócz tego strony umówiły się że będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw przez koalicyjny Rząd RP.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że „to jest umowa bardzo szerokiego kompromisu”. – W kompromisie to jest tak, że nikt nie jest do końca zadowolony i nikt nie jest do końca niezadowolony – mówił.

Dyscyplina w koalicji

Wszystkie decyzje w ramach Koalicji będą zapadały w drodze konsensusu, a kluby parlamentarne reprezentujące Strony umowy będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw i uchwał przygotowanych przez koalicyjny Rząd RP - czytamy w umowie.

Kto premierem?

Kandydatem Koalicji na Premiera Rządu RP jest Donald Tusk z Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem Koalicji na Pierwszego Wicepremiera Rządu RP jest Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, zaś Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy kandydatem na Wicepremiera Rządu RP.

Rotacyjne stanowiska

Kandydatami Koalicji na Marszałka Sejmu RP są: Szymon Hołownia w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. Włodzimierz Czarzasty w okresie od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji.

Kandydatką Koalicji na Marszałka Senatu RP w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. jest Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na Marszałka Senatu RP na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.

Rozłam w opozycji

Partia Razem podjęła decyzję, że choć politycy tego ugrupowania poprą rząd Donalda Tuska, oficjalnie nie wejdą w jego skład. – Bardzo poważnie podeszliśmy do tych rozmów, ale też nie na zasadzie, że 100 proc. naszych postulatów znajdzie się w umowie, bo jesteśmy realistami. Jednak efekt jest taki, że te najważniejsze punkty, które postulowaliśmy, ostatecznie w umowie koalicyjnej się nie znalazły – tłumaczy jeden z polityków tej formacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa koalicyjna. Jak będzie działać? Rotacyjność, dyscyplina, ścisły podział stanowisk - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu