Ursula von der Leyen podała skład nowej KE. Odpowiedzialne zadanie Polaka

Jerzy Mosoń
Wśród kandydatów na komisarzy wskazanych przez Ursulę von der Leyen jest Piotr Serafin, polityk blisko związany z Donaldem Tuskiem i Januszem Lewandowskim
Wśród kandydatów na komisarzy wskazanych przez Ursulę von der Leyen jest Piotr Serafin, polityk blisko związany z Donaldem Tuskiem i Januszem Lewandowskim Adam Jankowski
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ujawniła we wtorek 17 września nazwiska kandydatów na komisarzy. Wśród szczęśliwców znalazł się jeden Polak. I choć otrzymał on niezwykle odpowiedzialną misję, to jednak nie jego nominacja wydaje się największym zaskoczeniem.
  • Ursulę von der Leyen przedstawiła kandydatów na komisarzy KE nowej kadencji.
  • Polskim kandydatem na komisarza ds. budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej został Piotr Serafin.
  • Wśród zastępców Ursuli von der Leyen pojawia się nazwisko włoskiego polityka z konserwatywnej formacji Braci Włochów, co może być zaskoczeniem.

Od nominacji przez Ursulę von der Leyen do objęcia funkcji jeszcze daleka droga. Jeśli jednak Parlament Europejski zaakceptuje kandydatury szefowej Komisji, to jedną z najbardziej prestiżowych funkcji będzie sprawował kandydat z polskim paszportem. Chodzi o Piotra Serafina, któremu urzędniczka zaproponowała tekę ds. budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej. To jednak nie wszystko. Serafin podlegać bezpośrednio szefowej Komisji Europejskiej. Jakie zadania czekają przed Polakiem i kogo jeszcze zaprosiła do swego zespołu niemiecka polityk belgijskiego pochodzenia?

– Wspólnie stworzymy zespół, który będzie pracował na rzecz najważniejszego celu, jakim jest stabilna Europa – oświadczyła Ursula von der Leyen po ogłoszeniu listy nazwisk.

Według serwisu Wprost.pl głównym zadaniem Serafina będzie przygotowanie kolejnego długoterminowego budżetu oraz zapewnienie nowoczesnej instytucji, na miarę oczekiwań Europejczyków.

Piotr Serafin w latach 2014-2019 był szefem gabinetu Donalda Tuska, gdy obecny premier stał na czele Rady Europejskiej. W przeszłości sprawował także funkcję zastępcy szefa gabinetu Janusza Lewandowskiego, ówczesnego komisarza UE ds. budżetu. W 2023 roku, po wyborach parlamentarnych w Polsce Serafin zastąpił na stanowisku stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej Andrzeja Sadosia.

W nowej kadencji KE Ursula von der Leyen będzie miała sześcioro zastępców. Oto kim są osoby wskazane przez urzędniczkę:

  • Teresa Ribera – była kilkukrotna wicepremier Hiszpanii i minister ds. transformacji ekologicznej z ramienia PSOE (Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej). Urzędniczka była odpowiedzialna m.in. za kształt hiszpańskiej polityki klimatycznej.
  • Raffaele Fitto – przedstawiciel eurosceptycznej formacji Braci Włochów to prawdopodobnie największa niespodzianka nowego gabinetu Ursuli von der Leyen. Włoski kandydat jest wiceszefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE i jednym z najważniejszych konserwatywnych polityków we Włoszech.
  • Kaja Kallas – estońska polityk i prawnik była szefową tamtejszego rządu w latach 2021-2024. Wcześniej jako eurodeputowana skupiała się głównie na kwestiach związanych z cyfryzacją oraz gospodarką i energią.
  • Roxana Minzatu – to była minister funduszy europejskich z Rumunii. Obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim.
  • Stephane Sejourne – kieruje grupą Renew Europe w PE i należy do najbardziej zaufanych współpracowników Emmanuela Macrona. Był m.in. doradcą prezydenta Francji. Opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej oraz reformą instytucji UE.
  • Henna Virkkunen – od 2014 roku zasiada w Parlamencie Europejskim, a wcześniej była m.in. ministrem edukacji i administracji publicznej w Finlandii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu