Nowa inwestycja, która kosztowała blisko 42 miliony złotych ma w założeniu magazynowanie nadwyżki ciepła, jaka zostanie wyprodukowana w mieście. Kiedy będzie większe zapotrzebowanie na energię, wówczas urządzenie będzie dystrybuować jej nadwyżkę do budynków w Poznaniu.
- System gromadzenia ciepła umożliwia uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych - takich o dużej mocy. Akumulatory wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie mieszkańców na energię cieplną
- informuje Jan Pic, wiceprezes zarządu Veolii.
Najpiękniejsze budynki w Poznaniu. Najciekawsze obiekty arch...
Głównym założeniem wybudowania akumulatora ciepła jest przyłożenie się do ochrony klimatu. Ma on zredukować roczne zużycie węgla w mieście o blisko 12 tysięcy ton. Nowo otwarta inwestycja pozwoli również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 24 tysiące ton rocznie.
- Akumulator ciepła, wpisuje się w naszą strategię. Cieszymy się, że to rozwiązanie będzie służyć mieszkańcom Poznania w poprawie bezpieczeństwa dostaw ciepła
- mówił Frédéric Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
Dalida Gepfert, dyrektor generalna Veolii Poznań twierdzi, że nowa inwestycja jest ważnym elementem strategii firmy, która ma w założeniu wyeliminować węgiel do 2030 roku. Polska zobowiązała się Unii Europejskiej, że do tego czasu zredukuje emisję o 55 procent. Jest to również inwestycja, która wpisuje się w ramach programu. „Wielkopolska Energia”. Według Gepfert uruchomienie akumulatora ciepła jest symbolicznym rozpoczęciem nowej ery wolnej od węgla.
Czy wybudowanie akumulatorów przełoży się na ceny rachunków za energię cieplną dla mieszkańców? Jak poinformował Jacek Jaśkowiak, niekoniecznie.
- Inwestycja ma celu poprawę klimatu - redukcję emisji CO2 i spalania węgla. Nie zakładam, że przy tych rosnących cenach energii elektrycznej i gazowej będą możliwe obniżki
- powiedział prezydent Poznania.
Dodał również, że ta inwestycja to jeden z elementów edukacji społeczeństwa odnośnie oszczędzania energii i dbania o planetę.
10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...
