W Katowicach ruszył szczyt cyfrowy ONZ. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym dyskusje na temat rozwoju i przyszłości internetu
W Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczęła się w poniedziałek, 6 grudnia 16. edycja Cyfrowego Szczytu ONZ, określana też mianem IGF, czyli Internet Governance Forum (Światowe Forum Zarządzania Internetem). Przez kilka dni, do 10 grudnia zgromadzeni na Śląsku, a także łączący się z Katowicami zdalnie międzynarodowi specjaliści: m.in ministrowie cyfryzacji, ustawodawcy i przedsiębiorcy będą toczyć dyskusje na temat rozwoju, zarządzania i przyszłości internetu.
Katowice prawo do zorganizowania szczytu ONZ otrzymały w zeszłym roku. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest: Internet United - zjednoczony internet. Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu ds. Szczytu Cyfrowego na antenie Radia Katowice zaznaczył, że w trakcie szczytu w Katowicach, Polska szczególną uwagę chce poświęcić wykluczeniu internetowemu.
Nie przeocz
- Najlepsze porodówki w woj. śląskim. Tu urodzisz w komfortowych warunkach
- Czerwone strefy w woj. śląskim. Jakie obostrzenia rząd wprowadzi w 35 powiatach?
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach trwa. Co możemy kupić i w jakiej cenie?
- Ceny karpia na święta 2021 wyższe niż przed rokiem. Ponad 20 złotych za kilo WIDEO
Jak mówił Szubert chodzi tutaj zarówno o wykluczenie np. osób starszych - które zgodnie z danymi z raportów - dopiero "uczą się" internetu, ale również o wolność słowa i wolność internetu. Dyskusje mają toczyć się także między innymi na temat braku dostępu do internetu, z czym boryka się nawet połowa całej ludności świata.
Ponadto podczas 16. Szczytu Cyfrowego ONZ nie zabraknie dyskusji na temat: nowych regulacji w strukturze rynku, danych i prawach konsumenta, zrównoważonego rozwoju oraz zmian klimatycznych, zarządzania internetem, czy bezpieczeństwa w sieci.
Zdaniem obecnego na szczycie w Katowicach António Guterresa, Sekretarza Generalnego ONZ takie dyskusje na temat sieci, a także wypracowanie odpowiednich mechanizmów dotyczących internetu są koniecznością.
- Potrzebujemy silnego, sprawnego i odpowiedzialnego Forum Zarządzania Internetem, będącego miejscem, w którym rządy, sektor prywatny, eksperci techniczni i społeczeństwo obywatelskie z całego świata spotykają się, dzielą pomysłami, dyskutują nad rozwiązaniami i uzgadniają wspólne standardy i zasady - wyjaśnia António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.
Podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach uczestnicy będą mieli okazje wziąć udział w ponad 300 różnych aktywnościach: panelach dyskusyjnych, sesjach networkingowych, debatach i warsztatach w obszarze rozwoju internetu. Odbędą się również sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych oraz sesja parlamentarna.
Ponieważ, jak zauważają eksperci, internet jest przestrzenią w głównej mierze osób młodych, część Szczytu Cyfrowego ONZ będzie poświęcona właśnie im. Młodzi ludzie z całego świata będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu towarzyszącym, czyli Młodzieżowym Szczycie IGF.
Dodatkowo, po zakończeniu szczytu 10 grudnia, w trakcie weekendu, do niedzieli 12 grudnia trwać będzie tzw. GF After Party - weekend pełen innowacyjnych dyskusji i ciekawych aktywności dla młodych programistów.
Musisz to wiedzieć
