Z przygotowanej przez Katarzynę Knap-Sawicką, kierownika referatu kultury, promocji, sportu i turystyki w Urzędzie Miasta prezentacji wynika, że mijający sezon turystyczny, mimo pandemii i wprowadzanych obostrzeń, w Królewskim Mieście udało się zorganizować szereg wydarzeń oraz stworzyć miejsc dedykowanych turystom i mieszkańcom. O randze Sandomierza na mapie wojewódzkiego świętokrzyskiego i jego turystycznych walorach świadczy fakt, że to właśnie 18 czerwca w Królewskim Mieście odbyła się wojewódzka inauguracja sezonu turystycznego.
Wśród wielu imprez, jakie odbyły się w tym sezonie na uwagę zasługuje czerwcowe otwarcie Saloniku Miejskiego przy Centrum Informacji Turystycznej, sierpniowy Sandomierz Fashion Street czy też weekend Krzemienia Pasiastego, który odbył się w pierwszym tygodniu września. Zorganizowano także Dzień ZdrowECO Optymisty. Dużym zainteresowaniem turystów w tym roku cieszyła się nowa oferta - 12 szlaków spacerowych promowanych przez magistrat poprzez aplikację i stronę Traseo.
Niesłabnącym zainteresowaniem w Sandomierzu cieszą się największe atrakcje turystyczne: Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna. To dwa obowiązkowe miejsca, które trzeba zobaczyć.
Wojciech Dumin dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury podsumował, że Podziemną Trasę Turystyczną i Bramę Opatowską odwiedziło w tym roku łącznie ponad 180 tysięcy osób.
- To o ponad jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym -powiedział dyrektor Dumin. - Miniony rok trudny, był inny niż pozostałe. Ale też był dużo lepszy niż 2020, kiedy wszystkich zaskoczyła pandemia COVID 19. Do tej pandemii nieco się przyzwyczailiśmy, ale też umieliśmy sobie z nią poradzić, jako branża działająca na terenie Sandomierza w zakresie kulturalnym i turystycznym - dodał.
Dyrektor Dumin zwrócił uwagę na ciekawą rzecz. - Sezon turystyczny w Sandomierzu bardzo się wydłużył - dodał. - Od czerwca, od poluzowania tych obostrzeń sanitarnych tych turystów przybywało. Zauważyliśmy że mocne miesiące turystyczne teraz to wrzesień, październik i listopad. W latach poprzednich sezon turystyczny kończył się we wrześniu.
Turyści coraz częściej pytają o plenerowe i przyrodnicze ciekawostki na terenie Sandomierza i powiatu. Sandomierz coraz częściej staje się miejscem wypadowym do okolicznych atrakcji turystycznych.
Wojciech Dumin dodał, że turysta przyjeżdżający do Sandomierza to także dobry klient jeśli chodzi o zakup pamiątek. - Bardzo dużo osób kupuje pamiątki w Centrum Informacji Turystycznej - dodał Wojciech Dumin. - To dobry element i napawa optymizmem na lata kolejne. Nawet jeśli ta pandemia zostanie z nami na dłużej, my jako społeczeństwo potrafimy sobie z nią lepiej radzić.
Dużą atrakcją dla turystów przyjeżdżających do Sandomierza jest szeroka oferta stworzona przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zbrojownia i Kamienica Oleśnickich, to miejsca, do których w sezonie ustawia się długa kolejka. Rycerze na stałe wpisali się już w pejzaż miasta poprzez honorowe warty na Rynku Starego Miasta.
Karol Bury kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i zarazem prezes Ludowego Klubu Sportowego w Sandomierzu nie ukrywa, że rok 2021 był trudnym rokiem ograniczeń. - Katastrofalny był rok 2020 kiedy nasze obiekty zamknięte - wspomniał Karol Bury. - Rok 2020 trzeba było przetrwać z zadłużeniami. W tym roku zaczynamy z tych długów wychodzić. Rok 2021 był to rok już zdecydowanie lepszy, ponieważ rycerstwo było już widoczne w przestrzeni publicznej.
