Ważna zapowiedź Ryszarda Petru. Chodzi o składkę zdrowotną

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Ryszard Petru liczy na szybkie porozumienie ws. obniżki składki zdrowotnej.
Ryszard Petru liczy na szybkie porozumienie ws. obniżki składki zdrowotnej. fot. Marek Szawdyn/Polska Press
Trwa dyskusja na temat obniżki składki zdrowotnej. Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, napisał w mediach społecznościowych, że "porozumienie z Ministerstwem Finansów jest już blisko".

Spis treści

Ryszar Petru twierdzi, że jego ugrupowanie jest zdeterminowane do tego, aby zawrzeć kompromis w sprawie składki zdrowotnej.
W mediach społecznościowych napisał, że zawarcie porozumienia z resortem finansów jest już blisko.

Obniżka składki zdrowotnej. Będzie kompromis?

"Jesteśmy blisko porozumienia ws. obniżenia składki zdrowotnej z Ministerstwem Finansów. Na tym etapie propozycja dotyczyłaby tylko przedsiębiorców. Pracownicy byliby objęci obniżką w momencie, gdy deficyt sektora finansów publicznych spadnie poniżej 3 proc. PKB. Czyli ok. 2027 r. To rozsądny kompromis. Pojawią się zarzuty, że dużo na tej obniżce zyskają dobrze zarabiający. No tak, ale przecież to im Polski Ład najwięcej zabrał! Oddajemy to, co niesłusznie zostało zabrane " – napisał na platformie X Ryszard Petru, poseł klubu Polska 2050-Trzecia Droga.

Przypomnijmy, projekt zmian ws. składki zdrowotnej złożyła w Sejmie nie tylko Polska 2050. Własne projekty zapowiedziały także Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica.

Zaprezentowane w marcu przez szefów MF i MZ założenia do zmian składki zdrowotnej dotyczą przedsiębiorców rozliczających PIT w jednej z czterech form: skali podatkowej, 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub przez kartę podatkową. Przedsiębiorcy na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Różne wizje ws. składki zdrowotnej

Jak podawał PAP, w przypadku płacących podatek liniowy składka ma być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłacą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, również bez możliwości odliczenia od podatku.

Propozycja PSL - jak tłumaczył w lipcu minister rozwoju Krzysztof Paszyk - zakłada rozłożenie obniżki składki zdrowotnej na etapy. Szef resortu rozwoju oszacował propozycję swojego ugrupowania na kilkanaście miliardów zł. Pod koniec lipca wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że PSL oczekuje szybszego działania rządu ws. zmian w składce zdrowotnej. Podkreślił, że ulżenie przedsiębiorcom jest fundamentalnym zadaniem.

Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy - trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu