Zamknięcie kopalni w Turowie. Rzecznik rządu: Widać intencje w tej sprawie
Według rzecznika rządu Piotra Müllera, zawieszenie wykonania decyzji ma charakter kuriozalny, gdyż – jak mówił – na wniosek zagranicznych organizacji istnieje ryzyko destabilizacji rynku energetycznego w Polsce.
– Jeżeli ktoś zawiesza wykonanie decyzji, zamiast rozpatrzyć merytorycznie sprawę, a podejmuje już na tym etapie taką decyzję, to widać niestety intencje – mówił rzecznik w Polsat News.
Müller zapowiedział również, iż „wszystkie możliwe środki prawne w tym zakresie zostaną podjęte”.
Arkadiusz Mularczyk: Będzie wniosek o lustrację do KRS
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk wypowiedział się w podobnym tonie.
– Jeżeli decyzją polskiego sądu rozstrzyga się o wstrzymaniu pracy wielkiego zakładu, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, to powstaje pytanie o motywację – mówił w Polskim Radiu 24
Zapowiedział także, iż zwróci się do Krajowej Rady Sądownictwa o „lustrację” tej sprawy.
– Jako państwo polskie powinniśmy się przyglądać tego typu sprawom, badać motywy rozstrzygnięcia i badać, jakie były przesłanki takich rozstrzygnięć – uważa wiceszef MSZ.
Wiceszef MON: Uderzenie w bezpieczeństwo energetyczne
Zdaniem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza, decyzja WSA „uderza bezpośrednio w bezpieczeństwo energetyczne Polski”.
– Nasz sąd wbija sztylet w nasze serce, bo wbija w bezpieczeństwo energetyczne. To stamtąd pochodzi 7 proc. energii elektrycznej dostarczanej do polskich odbiorców – uważa Skurkiewicz.
Poseł PO, były szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w Polskim Radiu 24, że „nie wyobraża sobie” zamknięcia kopalni w Turowie.
Tomasz Siemoniak: Nie wyobrażam sobie zamknięcia Turowa
– Nie wyobrażam sobie, żeby można było zamknąć kopalnię, to 60 tys. pracowników i 8 proc. polskiego bilansu energetycznego, natomiast oczekiwałbym, że ktoś odpowie za tak poważne błędy po polskiej stronie, które zbadał WSA – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jak dodał, „sądy administracyjne nie wchodzą na ogół w meritum sprawy, patrzą na zgodność procedur, tego czy dochowano terminów i przepisów, tu najwyraźniej tak nie było.”
WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
Postanowienie w tej sprawie wydał sędzia Jarosław Łuczaj, należący do Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: PAP, Polskie Radio 24
dś