Wszystkich Świętych 2022. Ile kosztują znicze? Sprawdzamy. Czy w tym roku ceny nas zaskakują?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Biedronce możemy kupić zarówno znicz za 2,99 zł za szt., jak i taki za 49,99 zł.
W Biedronce możemy kupić zarówno znicz za 2,99 zł za szt., jak i taki za 49,99 zł. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Ceny zniczy na Wszystkich świętych 2022 - jakie będą? Wpływ na ceny ma m.in. inflacja, ceny prądu i gazu. Rosną koszty produkcji, a parafina będąca półproduktem wykorzystywanym w procesie wytwarzania jest mniej dostępna, niż kiedyś. Padają nawet pytania, czy idąc na cmentarz 1 i 2 listopada 2022 r. zabraknie zniczy, czy może będą tak drogie, że ich nie kupimy? Według analizy cen z blisko 19 tysięcy sklepów znicze podrożały średnio o przeszło 19 proc. rdr.

Spis treści

Ceny zniczy w supermarketach. Ile zapłacimy za znicze w Lidlu?

Najmocniejszy wzrost cen zniczy nastąpił w supermarketach i hipermarketach – odpowiednio o ponad 38 i 33 proc. Ponadto o przeszło 12 proc. zmniejszyła się liczba promocji na ten asortyment. W hipermarketach takich akcji było mniej o 19,5 proc.

Sprawdziliśmy 24 października ceny w 2 popularnych sieciach. W tym roku przed 1 listopada w Lidlu możemy kupić:

  • znicz szklany Z 2 (czas palenia: 25 h, cena: 5,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz szklany Z 3 z wkładem parafinowym (czas palenia 30 h, cena: 6,99 zł/ 1 szt.)
  • znicz szklany Z 6 z wkładem olejowym (czas palenia: 70 h, cena: 8,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz ramka Z 7 z wkładem parafinowym (czas palenia: 20 h, cena przy zakupie 3 sztuk: 9,99 zł/ 1 szt., cena regularna: 12,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz Z 9 z wkładem parafinowym (czas palenia: 50 h, cena: 16,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz szklany Z 10 z wkładem parafinowym (czas palenia 50 h, cena: 15,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz szklany Z 11 z wkładem parafinowym (czas palenia: 50 h, cena: 26,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz szklany Z 12 z wkładem parafinowym (czas palenia: 60 h, cena przy zakupie 3 sztuk: 23,99 zł, cena regularna: 29,99 zł/ 1 szt.)
  • znicz ramka duży Z 15 (czas palenia: 30 h, cena: 19,99 zł/ 1 szt.),
  • znicz szklany z wkładem parafinowym Z 20 (czas palenia: 20 h, cena regularna: 4,99 zł/ 1 szt., cena przy zakupie 6 sztuk: 3,99 zł/ 1 szt.),

Znicze w Biedronce. Czy w czasie zakupów można liczyć na rabat?

Biedronka oferuje w tym roku ofertę „3+1”. Kupując 4 znicze w ramach jednej transakcji z kartą Moja Biedronka lub aplikacją możemy otrzymać rabat o wartości najtańszego ze zniczy. Jeżeli kupimy więcej – rabat zostanie rozłożony proporcjonalnie do wartości wszystkich zakupionych zniczy.

W Biedronce obowiązuje promocja "3+1". Kupując 4 znicze najtańszy z nich dostaniemy za darmo.
W Biedronce obowiązuje promocja "3+1". Kupując 4 znicze najtańszy z nich dostaniemy za darmo. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press

Znicze możemy tutaj kupić już od takich za 2,99 zł przy zakupie co najmniej 12 szt. W przeciwnym razie zapłacimy 3,49 zł za sztukę. W Biedronce możemy również znaleźć znicze za 49,99 zł.

W Biedronce możemy kupić zarówno znicz za 2,99 zł za szt., jak i taki za 49,99 zł.
W Biedronce możemy kupić zarówno znicz za 2,99 zł za szt., jak i taki za 49,99 zł. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press

Znicze na święto zmarłych. Dlaczego 1 listopada znicze będą droższe, niż wcześniej?

Ceny zniczy prawdopodobnie w najbliższych latach będą coraz wyższe. Przyczyną są rosnące koszty produkcji oraz dostępność półproduktów, m.in. parafiny. Dotąd sprowadzana była z Rosji. Obecnie do Polski transportowana jest z Chin, co przekłada się na wyższe o 300% ceny. Sprowadzenie takiego towaru trwa również dłużej, bo nawet trzy miesiące. Transport z Rosji trwał dwa tygodnie i odbywał się koleją.

Podrożało także szkło o około 60%.

- W hutach koszty zużycia gazu wahają się dziś od 400 proc. do nawet 900 proc., a w skrajnych przypadkach sięgają 1200 proc. Sami w tym roku zdecydowaliśmy się na dwumiesięczny postój, próbując wywalczyć rządową pomoc - tłumaczy cytowany przez Money.pl Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu.

Ceny zniczy - jakie są i od czego zależą?

Obawa o to, czy klienci kupią znacznie droższe znicze, spowodowała, że producenci wytworzyli w tym roku ich mniej, niż w minionych latach.

- Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać. Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć - powiedziała dla Money.pl Joanna Karpeta, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy.

Jak wynika z raportu UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland, wykonanego dla dziennika Rzeczpospolita, średnio o 19,1% wzrosły rdr. ceny zniczy w sklepach. W badaniu porównano dane obejmujące okres od początku września do połowy października br. i zestawiono je z analogicznymi tygodniami ub.r.

Łącznie sprawdzono ceny z ofert pochodzących z blisko 19 tys. sklepów należących do 43 sieci handlowych. Analizą objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.

– W zasadzie są trzy przyczyny drożejących zniczy. I wszystkie mają wspólny mianownik, tj. coraz droższe surowce. Szkło poszło w górę niemal dwukrotnie, w głównej mierze przez rosnące ceny energii. Do tego ponad połowa używanej u nas parafiny jest sprowadzana z zagranicznych rynków, gdzie podrożała niemal dwukrotnie. Do tego ceny samych świec są coraz wyższe. I nie pomaga tutaj nawet sytuacja, w której Polska jest jednym z największych producentów świec na świecie – komentuje dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX.

Ceny zniczy to przemyślana strategia, o czym przekonuje dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u. I dodaje, że jest to produkt oferowany dość krótko i okazjonalnie. Produkt nie zdrożeje lub będzie niewiele droższy, choć nominalnie będzie kosztował więcej.

– Patrząc na ww. dane, nie można nie wspomnieć o tym, że obecnie wśród konsumentów tworzy się nowy trend zakupowy. Coraz częściej kupowane są znicze wielorazowe, np. z żarówką i bateryjką. Taki produkt wystarcza na kilka lat i jest ekologiczny. Jednak nie sądzę, aby on zastąpił te tradycyjne świeczki, chociażby z tego powodu, że na pewno będzie częściej kradziony niż zwykły znicz – dodaje dr Łuczak.

Swoje obserwacje co do cen mają również sprzedawcy zniczy, którzy handlują przy cmentarzach.

- Takie znicze mamy. Po 3, 7, 8, 10 zł. Mam jeszcze znicz za 780 zł. Byłem dzisiaj na giełdzie. Widziałem też znicze za 790 zł i za 1200. Czym to się rożni od zwykłego znicza? Nie wiem. Chwyciło mi decha. A kobieta brała 7 sztuk. Sprzedawca był zadowolony, bo to dla niego zarobek. Ci, co kupowali zastanawiali się jeszcze, czy nie wziąć więcej – tłumaczy sprzedawca zniczy przy cmentarzu.

Na pytanie dlaczego są drogie w tym roku odpowiada krótko:

- Sprzedający wykorzystują okazję. Jak się da, to ciągną pieniądze. Tak wykorzystują, że głowa boli. Proszę iść do Carrefoura. Tam są znicze nawet po 250 zł. Tam to jest dopiero drogo, ale ludzie mają pieniądze.

Czy znicze w supermarketach są tanie?

Może się okazać, że ceny zniczy będą rosły także w najbliższych latach. Cenowy szczyt ma nastąpić dopiero w kolejnych sezonach.

- W kolejnych latach może być gorzej. Na początku roku ceny surowców były w miarę ustabilizowane - podkreśla Joanna Karpeta w wypowiedzi dla money.pl.

Z badania UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland dla dziennika Rzeczpospolita wynika, że rdr. największy wzrost średnich cen zanotowały supermarkety – 38,2%. Dalej są hipermarkety – 33%, dyskonty – 23%, a także sieci typu convenience – 19,8%. Z kolei w placówkach cash&carry nastąpił spadek o 4,8%.

– W supermarketach ten asortyment zawsze był droższy niż w sklepach wielkopowierzchniowych. Po tych danych widać też, że w 2022 roku dyskonty przyjęły lepszą strategię w kwestii cen niż hipermarkety. I prawdopodobnie będą chciały to mocniej zakomunikować konsumentom. Takie działanie z pewnością przyciągnie do tego formatu większą liczbę klientów – analizuje ekonomista z Grupy BLIX.

Jak przekonuje Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, znicze w sklepach sieci convenience zawsze były znacznie droższe niż w placówkach wielkopowierzchniowych. Dlatego wzrosty są tu mniejsze, bo i poziom, od którego je notujemy (czyli 2021 rok), był po prostu wyższy. Natomiast dyskonty z definicji oferują produkty najtaniej, choć nie zawsze tak jest. Nie dziwi więc to, że wzrost cen zniczy w tym formacie jest niższy niż w supermarketach i hipermarketach.

– W dużych sklepach kupuje się znicze przy okazji innych zakupów. Są wygodnie zapakowane, więc nawet jeśli jest nieco drożej, to i tak warto. Okazuje się też, że cash&carry nie jest miejscem kupowania takich produktów. Tam zaopatruje się mały biznes żywnościowy. Niekiedy czynione są też duże zakupy konsumpcyjne. Z tego wynika atrakcyjna oferta cenowa. Pewnie też sporo zniczy zostało tam po zeszłorocznych Zaduszkach – mówi dr Faliński.

Ponadto z raportu wynika, że liczba promocji na znicze spadła rdr. o 12,1%, najmocniej w hipermarketach, bo o 19,5%. Dalej są supermarkety – 16,7%, cash&carry – 9,4%, a także convenience – 2,2%.

Już w 2021 roku znicze były droższe, niż w 2020.

źródło: MondayNews, materiały biura prasowego Lidl Polska, money.pl

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Państwo z tektury
Drogo?

Brawo PiS!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie